• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S7 na północ od Warszawy: umowa na kolejny odcinek

Opublikowano: 01-10-2020 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA) podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę trzeciego odcinka drogi ekspresowej S7 między Płońskiem i Czosnowem. Fragment Siedlin–Załuski zostanie wybudowany do wiosny 2025 r.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Odcinek S7 Siedlin–Załuski liczy 13 km
  • Wartość kontraktu wynosi 692,5 mln zł
  • Droga ma zostać oddana do użytku wiosną 2025 r.

Ostatni fragment trasy z Płońska do Czosnowa

Droga ekspresowa S7 między Siedlinem a Załuskami będzie liczyć niemal 13 km. To ostatni z trzech odcinków trasy między Płońskiem i Czosnowem. W trakcie robót samochody będą korzystać z lokalnego układu wybudowanego przez wykonawcę przed rozpoczęcie robót na trasie głównej. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

45 miesięcy na budowę

Wartość kontraktu wynosi 692,5 mln zł. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 45 miesięcy (w trakcie prac budowlanych nie będą uwzględniane przerwy zimowe od 15 grudnia do 15 marca) od daty podpisania umowy. W ciągu początkowych 10 miesięcy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm, w którym liderem jest Aldesa Construcciones Polska. Prace mają się zakończyć wiosną 2025 r.


Zadania wykonawcy

Wykonawca ma opracować projekt budowlany, uzyskać wszelkie niezbędne decyzje i zbudować odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym z trzema pasami ruchu w ciągu drogi krajowej nr 7. Wybuduje też drogi równoległe do obsługi przyległego terenu oraz dwa węzły drogowe (Poczernin i Przyborowice). Zamontuje urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Decyzję o rodzaju nawierzchni (bitumiczna lub betonowa) podejmie samodzielnie.

Przetarg na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Siedlin–Załuski ogłoszono 5 sierpnia 2019 r., otwarcie ofert nastąpiło 21 listopada 2019 r., a 6 lipca 2020 r. wybrano najlepszą ofertę. 30 września podpisano umowę.

S7 od Gdańska do Warszawy

Pozostałe odcinki między Płońskiem i Czosnowem weszły już w fazę projektową. 12 maja 2020 r. podpisano kontrakt na trasę z Modlina do Czosnowa, a 9 lipca – z Załusek do Modlina. W eksploatacji jest 200-kilometrowa droga S7 od węzła Gdańsk Południe do węzła Napierki na granicy woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

W realizacji znajduje się odcinek gr. woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego–Płońsk (dwa odcinki, Strabag, 827,9 mln zł łącznie), a w 2021 r. mają się zakończyć prace na fragmentach S7 Napierki–Mława (Strabag, 294,7 mln zł), Mława–Strzegowo (PORR, 446,1 mln zł), Strzegowo–Pieńki (Strabag, 516,2 mln zł), Pieńki–Płońsk (Strabag, 311,7 mln zł). W fazie przygotowawczej są trasy z Czosnowa do Kiełpina i Kiełpina do Trasy AK w Warszawie (budowy planowane na lata 2022–2025).

Cała S7 połączy Gdańsk, Warszawę i Kraków, dalej biegnąc do granicy ze Słowacją w miejscowości Chyżne. Jest elementem międzynarodowej trasy E-77.

Przeczytaj także: Wzrosły ceny za przejazd autostradą A4 Katowice–Kraków

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia