PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) prowadzi przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu i robót budowlanych dla odcinka linii nr 229 między Kartuzami a Lęborkiem, który stanie się alternatywnym połączeniem do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino (woj. pomorskie). Ministerstwa Przemysłu nadało zadaniu status inwestycji towarzyszącej budowie siłowni atomowej.
Przystanek kolejowy w Kętrzynie. Fot. Szymon Danielek PLK
- Ostatnie regularne kursy na linii kolejowej Kartuzy–Lębork realizowano w 2000 r.
- Modernizacja obejmie odcinek o długości 60 km
- Przebudowana będzie trasa Lębork–Łeba, powstaną nowe fragmenty trasy
Przebudowa części trasy do elektrowni jądrowej
Postępowanie dotyczy projektu „Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino”. Podpisanie kontraktu zaplanowano na III kwartał 2025 r., a zakończenie robót na I kwartał 2028 r.
Ostatnie regularne kursy na linii kolejowej Kartuzy–Lębork realizowano w 2000 r. Po latach zostanie przeprowadzona przebudowa szlaku. Zostaną przebudowane stacje i przystanki (pojawią się też nowe). Pociągi osiągną prędkość maksymalną 120 km/godz. Pełny zakres robót będzie znany po opracowaniu dokumentacji projektowej.
W wyniku modernizacji 60-kilometrowego odcinka trasy nr 229 powstanie alternatywny dojazd do planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu dla przewozu ładunków podczas jej budowy i eksploatacji. Mieszkańcy zachodniej części woj. pomorskiego (przede wszystkim Słupska i Lęborka) zyskają możliwość podróży do Trójmiasta przez Kartuzy podczas przebudowy szlaku nr 202 na trasie Gdynia Chylonia–Lębork.
Modernizacja szlaku Lębork–Łeba i budowa nowych odcinków
Do elektrowni atomowej w I etapie dojazd będzie zapewniony od strony Lęborka po wykonaniu prac na odcinku linii kolejowej Lębork–Łeba. Modernizację przejdzie też szlak Wejherowo–Choczewo, powstaną nowe fragmenty szlaku z Choczewa, poprzez siłownię, do połączenia z trasą nr 229 w obszarze stacji Steknica. Trasą pojadą pociągi towarowe o długości do 750 m i nacisku osi 221 kN (22,5 t/oś) z prędkością do 120 km/godz. Składy pasażerskie rozpędzą się do 160 km/godz.
Jeszcze w 2025 r. zostaną ogłoszone przetargi na roboty budowlane. Pierwszy będzie dotyczył modernizacji linii kolejowej Lębork–Łeba. Zakończenie prac projektowych z pozyskaniem decyzji administracyjnych zaplanowano na 2026 r., a całej inwestycji w 2029 r.
Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa – zbudują połączenie z drogą ekspresową S6
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.