Jeszcze przed świętami spółka złożyła wnioski o pozwolenie na budowę. Dotarły one do urzędu wielkopolskiego - na odcinek Nowy Tomyśl - Trzciel (16,4 km) oraz lubuskiego na odcinek m. Jordanowem a Myszęcinem (9,5 km). Autostrada Wielkopolska SA informuje też, że w styczniu będzie ubiegała się o pozwolenie na budowę kolejnych odcinków planowanej A2 do Świecka. Budowa 106 km autostrady ma się rozpocząć w kwietniu przyszłego roku, jednakże dokładny termin będzie uzależniony od załatwienia spraw formalnych.

A2 z Nowego Tomyśla do Świecka ma być oddana do użytku pod koniec 2011 r. - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Koszt inwestycji wyniesie 1 mld 298 mln EUR, czyli 12,2 mln EUR za 1 km i pokrywa go AW SA, która do 2037 r. będzie zarabiała na płatnych przejazdach. W terminie późniejszym, trasę wybudowaną na gruntach należących do skarbu państwa przejmie państwo. Generalnym wykonawcą projektu stanie się firma Strabag Austria. Trasa będzie miała betonową nawierzchnię. Na niej powstanie 76 mostów i wiaduktów oraz 6 pełnych węzłów autostradowych: Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym, Rzepin, Świecko. Wybudowanych zostanie również 6 Miejsc Obsługi Podróżnych, wyposażonych w parkingi, toalety, place zabaw dla dzieci, a także bary i stacje benzynowe.

Autostrada z Nowego Tomyśla do Świecka będzie miała tzw. zamknięty system poboru opłat, czyli punkty poboru opłat zostaną zlokalizowane na węzłach autostradowych (a nie w ciągu autostrady).

Łączna długość A2 ma wynosić 610 km. Na dzień dzisiejszy istnieje 252 km odcinek Nowy Tomyśl - Stryków pod Łodzią.