"Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, na mocy którego motocykliści i kierowcy aut osobowych zapłacą na zbudowanych i budowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad trasach" - czytamy w Pulsie Biznesu. Proponowane stawki można porównać z obecnie obowiązującymi na drogach zarządzanych przez prywatnych koncesjonariuszy. I tak na odcinku Nowy Tomyśl — Konin, którą administruje Autostrada Wielkopolska, stawka dla aut osobowych i dla motocykli to 28 gr brutto za km, a na trasie Kraków — Katowice (Stalexport Autostrada Małopolska) wynosi 25gr brutto za km. Najniższe opłaty obowiązują na odcinku Gdańsk — Nowe Marzy (Gdańsk Transport Company), gdzie kierowcy aut osobowych i motocykliści płacą po 20 gr. W tym przypadku stawki ustalił minister infrastruktury, ponieważ inwestycja została wykonana w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. System opłat właśnie na tej trasie stał się podstawą do określenia stawki w obecnym projekcie rozporządzenia. Jest prawdopodobne, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy na państwowych autostradach napotkają bramki. Resort wziął pod uwagę postulaty motocyklistów, którzy od dawna zabiegali o to, by zróżnicować stawki dla aut osobowych i motocykli, ponieważ motocykle mniej niż samochody przyczyniają się do zniszczenia dróg.

"Po dostosowaniu wszystkich autostrad do poboru opłat, do Krajowego Funduszu Drogowego będzie wpływało z systemu około 1,2 mld zł rocznie" — czytamy w projekcie. Kwota ta to średnie roczne wpływy, jakich Ministerstwo Infrastruktury spodziewa się w latach 2011-18.

Odcinki autostrad, na których wkrótce mogą zostać wprowadzone opłaty:

Autostrada A1 na odcinkach: Tuszyn – Bełchatów, Sośnica — Świerklany
Autostrada A2 na odcinku: Modła — Stryków I
Autostrada A4 na odcinkach: Zgorzelec — Bielany Wrocławskie, Bielany Wrocławskie — Kleszczów, Kleszczów - Murckowska, Balice I — Szarów
Autostrada A6 na odcinku: Kołbaskowo — Kijewo;
Autostrada A8 na odcinku: Nowa Wies Wrocławska (A4) — Pawłowice
Autostrada A18 na odcinku Olszyna – Krzyżowa