Dziesiąta edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem odbyła się w dniach 23-25 października. Warszawskie targi to jedna z najważniejszych krajowych imprez w branży drogowej. Warto podkreślić, że w tym roku obchodzono jubileusz nie tylko dziesięciolecia, ale jednocześnie osiemnastolecia targów, które wcześniej funkcjonowały pod nazwą „Roads and Traffic Poland”. W tym roku organizatorzy gościli blisko 100 wystawców. Integralną część targów jak zwykle stanowiły konferencje, debaty i dyskusje oraz porady ekspertów. W spotkaniach tych brały udział osoby z różnych środowisk, których łączy współpraca przy rozwoju infrastruktury.
Otwarcie targów INFRASTRUKTURA 2012. Fot. z archiwum MT Targi sp. z o.o.
Honorowy Patronat nad targami objęli: Sławomir Nowak - Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Sejmowa Komisja Infrastruktury. Z kolei patronat medialny nad imprezą sprawowały m.in. dwumiesięcznik "Geoinżynieria drogi mosty tunele" oraz portal branżowy www.inzynieria.com.
Do Warszawy przyjechali nie tylko przedstawiciele firm budowlanych, ale również producenci i dystrybutorzy, którzy zaprezentowali m.in. maszyny, urządzenia, materiały budowlane, kruszywa i surowce wykorzystywane do budowy dróg. Nie zabrakło także propozycji obejmujących urządzenia wykorzystywane w bezpieczeństwie i zarządzaniu ruchem drogowym, w tym oznakowania pionowego i poziomego, oświetlenia, rozwiązań ITS oraz systemów monitoringu i bezpieczeństwa w transporcie miejskim. Po raz pierwszy w trakcie targów pojawił się Salon Kolejowy, w którym zaprezentowały się m.in.: Instytut Kolejnictwa oraz Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o.
INFRASTRUKTURA to nie tylko ekspozycje, lecz również interesujące konferencje, seminaria, debaty i dyskusje. Program merytoryczny został przygotowany we współpracy z instytucjami branżowymi, w tym z Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, jak również Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Drogownictwa.
Jednym z ciekawszych wydarzeń był panel dyskusyjny zorganizowany przez GDDKiA pt. „Jeśli nie cena to co. Kryterium wyboru w przetargach na budowę dróg?”. Eksperci dyskutowali o bardzo ważnym w ostatnich latach i nadal nie rozwiązanym problemie dotyczącym zasad wyboru ofert w przetargach. Zagadnienie zamówień publicznych kontynuowano podczas porad eksperckich udzielanych na stoisku GDDKiA. Ponadto uczestnicy targów mogli wziąć udział debacie pt. „Inwestor – wykonawca – podwykonawca: partnerstwo w trudnym projekcie czy rywalizacja?” złożonej z dwóch paneli: „Zamawiający – generalny wykonawca – współpraca czy rywalizacja? Praktyczne uwarunkowania realizacji dużych kontraktów” oraz „Generalny wykonawca – podwykonawca – czy konflikt jest trwale wpisany?”. Podczas innego wydarzenia pt. „Zaprojektuj, wybuduj i… - doświadczenia wykonawców inwestorów” dyskutowano na temat projektów kolejowych i drogowych, a także samorządowych. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również debata „Upadłość w procesie inwestycyjnym”, poruszająca aktualny problem dotyczący wielu polskich przedsiębiorstw budowlanych. Inne debaty to m.in.: „Obwodnice polskich miast – analiza efektywności aglomeracyjnych inwestycji drogowych”, „Certyfikacja wyrobów w transporcie kolejowym w świetle zmian prawa”, a także „Zagadnienia inwestycyjne związane z gazem łupkowym”.
Zwiedzający mogli również wziąć udział w licznych konferencjach. Jednym z większych było wydarzenie pt. „Inwestowanie w infrastrukturę kolejową” skierowane m.in. do projektantów i wykonawców związanych z rynkiem kolejowym. Podczas konferencji pt. „Bezpieczeństwo w transporcie drogowym i kolejowym” wypowiadali się eksperci z ośrodków naukowo-badawczych i polskich uczelni technicznych. Nie zabrakło też tematów dotyczących dróg i problemów z nimi związanych, jak np. podczas konferencji „Problematyka eksploatacji dróg” w czasie której specjaliści z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów przybliżyli uczestnikom niektóre kwestie, mające wpływ na stan użytkowanych dróg. Inna konferencja dotyczyła polityki parkingowej w aglomeracjach miejskich. Z kolei zagadnienie zamówień publicznych poruszano w trakcie seminarium Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa pt. „Wybrane zagadnienia w zamówieniach publicznych dotyczące drogownictwa”.
Jak co roku, również i tym razem wystawcy wzięli udział w konkursie na najlepszą ofertę targową. Wśród wyróżnionych firm znalazły się m.in. Bilfinger Berger Budownictwo S.A., Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA S.A., Przedsiębiorstwo Realizacyjne Inora sp. z o.o.
Po raz kolejny targi INFRASTRUKTURA okazały się miejscem spotkań osób związanych z branżą drogową. Oprócz ciekawych ekspozycji uczestnicy mogli wziąć udział w interesujących konferencjach, debatach i seminariach poświeconych najważniejszym problemom branży.
Kolejna edycja targów INFRASTRUKTURA odbędzie się w dniach 22-24 października 2013 r. Zapraszamy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.