• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Autostrada A50. Warszawa czeka na projekt. Minął rok prac

Opublikowano: 10-11-2023 Źródło: inzynieria.com

W lipcu 2022 r. GDDKiA podpisała umowy na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla dwóch odcinków Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Prace trwają już więc ponad rok. Sprawdziliśmy, czym obecnie zajmują się projektanci.


Jaka będzie autostrada A50? Fot. ilustrac. Photobeps/Adobe Stock Jaka będzie autostrada A50? Fot. ilustrac. Photobeps/Adobe Stock
  • Autostrada A50 przejmie ruch z ekspresowej S2
  • Prace projektowe obejmują zachodnią część drogi obwodowej
  • Autostrada A50 wpisana jest do nowego Programu Budowy Dróg Krajowych

Pierwsza z opracowywanych dokumentacji dotyczy drogi ekspresowej S50, która pobiegnie między S10 (bez węzła) a trasą krajową nr 92 (z węzłem). Zadanie zlokalizowane jest w powiatach: płońskim, płockim, sochaczewskim. Druga obejmuje S50 i autostradę A50 na odcinku od DK92 (bez węzła) do S7 (z węzłem; powiaty: sochaczewski, żyrardowski, grodziski, grójecki, piaseczyński). Obie planowane trasy mają połączyć S7 na południe od Warszawy z S10 w pobliżu Naruszewa pod Płońskiem.

Źródło: GDDKiA/screen Źródło: GDDKiA/screen

W ramach STEŚ opracowane zostaną wariantowe przebiegi planowanych fragmentów OAW. Wykonawcy przygotują także materiały i wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, który zostanie przez GDDKiA skierowany do właściwego organu.

Autostrada A50, czyli obwodnica. Czym obecnie zajmują się projektanci?

Jak informuje nas Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowa warszawskiego oddziału GDDKiA, aktualnie trwa pozyskiwanie informacji środowiskowych w ramach inwentaryzacji przyrodniczej. Poza tym opracowywane są prognozy ruchu. Po ich zatwierdzeniu nastąpi weryfikacja wstępnych założeń przekroju Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej ze wskazaniem tego właściwego.

Po zakończeniu obu tych etapów, kolejne prace projektowe obejmą już proponowane przebiegi nowej drogi. W związku z m.in. koniecznością odnoszenia się projektantów do wniosków mieszkańców oraz urzędów, a także wydłużeniem czasu na wykonanie analiz, harmonogram prac jest na bieżąco aktualizowany, przy czym termin zakończenia, na chwilę obecną, nie uległ zmianie. W umowie na STEŚ nie zawarto tzw. kamieni milowych.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

W przypadku obu odcinków wykonawcy na realizację zadania mają, licząc od ubiegłorocznego podpisania umów, 44 miesiące. Celem jest wybór najkorzystniejszego wariantu trasy, na który uzyskana zostanie decyzja środowiskowa. Zakłada się, że złożenie wniosków o tę decyzję nastąpi w II półroczu 2024 r., a następnie około 16 miesięcy potrwa procedura środowiskowa. Całość ma być gotowa w I kwartale 2026 r. GDDKiA planuje, że następnie zasadniczy etap inwestycji będzie prowadzony w formule projektuj i buduj.

Autostrada A50. Skąd pieniądze na budowę?

Szacuje się, że cała Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej w ciągu trasy S50 oraz autostrady A50 będzie mieć 282 km. Opisywane w tym artykule odcinki stanowią jej zachodnią część. AOW znalazła się wśród inwestycji wpisanych do Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r., PBDK). Celem ujętych tam zadań jest domknięcie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Łączna wartość programu wynosi 294,4 mld zł, z czego prawie 187 mld zł pochłonie budowa zupełnie nowych odcinków.


Nowe inwestycje zostaną w dużej części sfinansowane w ramach unijnych perspektyw 2021–2027 lub 2028–2034. Pieniądze będą wypłacane z Krajowego Funduszu Drogowego (KFD), który ulokowany jest w Banku Gospodarstwa Krajowego. Poza środkami z UE, KFD dysponuje wpływami z opłaty paliwowej, które są podstawą do zaciągania kredytów i pożyczek, a także z emitowania obligacji. Fundusz zasilają również pieniądze z opłaty elektronicznej za przejazd odcinkami dróg. Założono, że wdrażanie zakresu rzeczowego PBDK potrwa do 2030 r., a kolejne trzy dodatkowe lata mogą zostać przeznaczone na zakończenie realizacji inwestycji.

Docelowo autostrada A50 przejąć ma ruch z drogi ekspresowej S2, czyli Południowej Obwodnicy Warszawy.

Autostrada A50 a ekspresowa S50. Czym różnią się takie drogi? Kilka przykładów

Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Czytamy w nim, że drogi dzielą się na klasy, które są oznaczone symbolem literowym lub opisowo:

  • A ‒ autostrada;
  • S ‒ ekspresowa;
  • GP ‒ główna ruchu przyspieszonego;
  • G ‒ główna;
  • Z ‒ zbiorcza;
  • L ‒ lokalna;
  • D ‒ dojazdowa.

Trasa kategorii krajowej powinna mieć standardowo klasę A, S lub GP, a w trudnych warunkach dopuszcza się G. Drogę planuje się w taki sposób, że prędkość do projektowania jest zależna od klasy:

  • autostrady – standardowo 140 km/godz., w trudnych warunkach dopuszcza się 130 lub 120 km/godz.
  • ekspresowe – standardowo 130 km/godz., w trudnych warunkach dopuszcza się 120, 110, 100 lub 90 km/godz.

Poza tym drogi klasy A lub S powinny mieć przekrój 2 jezdnie x 2 pasy, 2x3 lub 2x4. Szerokość pasa ruchu na jezdni z co najmniej dwoma pasami wynosi:

  • autostrady – standardowo 3,75 m, w trudnych warunkach dopuszcza się 3,5 m
  • ekspresowe – standardowo 3,5 m, dopuszcza się 3,75 m, w trudnych warunkach 3,25 m.

Pochylenie podłużne jezdni, w zależności od prędkości projektowej, powinno wynosić nie więcej niż:

  • standardowo 4%, a w trudnych warunkach na odcinku nie dłuższym niż 500 m dopuszcza się 5%, jeżeli prędkość do projektowania wynosi 140 lub 130 km/godz.
  • standardowo 5%, a w trudnych warunkach na odcinku nie dłuższym niż 500 m dopuszcza się 6%, jeżeli prędkość do projektowania wynosi 120 lub 110 km/godz.
  • Standardowo 6%, a w trudnych warunkach dopuszcza się 7%, jeżeli prędkość do projektowania wynosi 100 lub 90 km/godz.

Zobacz także: Minął półmetek budowy odcinka autostrady A2

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!