Spółka Autostrada Wielkopolska zgodnie z podpisaną umową zobowiązała się do budowy około 106 km drogi za 1,28 mld EUR. całość kosztów inwestycji pokrywa AW SA a za przejazdy t a trasą będzie miała zyski do 2037 r. Porem autostrada przejdzie na własność państwa.

Trasa zostanie zbudowana z betonu zgodnie w wcześniejszymi założeniami. Na tym odcinku autostrady powstanie sześć węzłów: Nowy Tomyśl, Trzciel, Jordanowo, Torzym, Rzepin i Świecko.
W ciągu tej trasy powstaną cztery punkty poboru opłat, jakich wielkość określi minister infrastruktury. Jadąc od Świecka, pierwsze 18 km nie będzie podlegało opłatom, bo pierwsza bramka będzie ustawiona w Rzepinie.

Zastosowany tu system opłat to tzw. modelu za dostępność, według którego Autostrada Wielkopolska będzie pobierać opłaty i przekazywać je do funduszu państwowego a ten z kolei będzie płacić tej firmie za udostępnienie trasy kierowcom.
Zbieżny z tym system jest ustalony dla trasy autostrady A1 z Gdańska do Torunia, której koncesjonariuszem jest Gdańsk Transport Company.

Rozpoczęcie prac budowlanych na wspomnianym odcinku A2 odbędzie się w marcu 2009 r. a ich zakończenie planuje się na 2011. Przed przystąpieniem do prac spółka chce jeszcze zorganizować finansowanie inwestycji we wszystkich szczegółach. 

Po zakończeniu budowy całej autostrady A2 będzie ona liczyła 610 km. Istniejący obecnie odcinek na trasie Nowy Tomyśl - Stryków pod Łodzią ma długość 252 km.
W roku następnym ma się również rozpocząć budowa odcinka Stryków - Konotopa pod Warszawą o długości ponad 90 km a zakończenie jego budowy również zaplanowano na 2011 r.