Według niego, krajowa "siódemka" na południu Mazowsza przebudowana będzie etapami: od Warszawy do Grójca, od Grójca przez Białobrzegi do Jedlińska, budowa obwodnicy Radomia i ostatni fragment - od końca obwodnicy Radomia do Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie). Według Dąbrowskiego, najwcześniej, bo już w czerwcu br. powinna zakończyć się budowa obwodnicy Grójca oraz odcinka z Białobrzegów do Jedlińska. Rok później, czyli w czerwcu 2009 roku, będzie można jeździć nowym odcinkiem "siódemki" z Grójca do Białobrzegów.

W latach 2009-2012 mają być budowane nowe fragmenty drogi: z Warszawy do Grójca oraz od obwodnicy Radomia do Skarżyska-Kamiennej. Z kolei budowa obwodnicy Radomia ma być realizowana w latach 2009-2011.
GDDKiA bierze pod uwagę dwa warianty przebiegu trasy od Warszawy do Grójca. "Pierwszy polega na poprowadzeniu drogi ekspresowej po istniejącym już szlaku, z projektowanymi węzłami w miejscowościach: Wólka Kosowska, Mroków, Józefowice i Tarczyn" - wyjaśnił Dąbrowski.

Drugi wariant przewiduje trasę zupełnie nową, rozpoczynającą się w okolicy warszawskiego lotniska Okęcie, a kończącą się w Tarczynie, gdzie dalej droga S-7 łączyć by się miała z drogą krajową nr 7 i po starym śladzie prowadziłaby do początku obwodnicy Grójca. Dąbrowski powiedział, że w 2008 roku rozpoczęły się też prace projektowe związane z budową drogi ekspresowej S-12 (Piotrków Trybunalski - do granicy z Ukrainą), na odcinku od Opoczna (Łódzkie) - Radom - Puławy (Lubelskie). Będzie przebiegać nowym zaprojektowanym dla tej trasy korytarzem. Jej realizacja planowana jest na lata 2012-2015.

GDDKiA przymierza się też do przystosowania do trasy głównej ruchu przyspieszonego drogi krajowej nr 9 (Radom-Barwinek) w okolicy Skaryszewa k. Radomia. "Planowana jest tam m.in. przebudowa nawierzchni, korekta geometrii skrzyżowań, budowa ciągów pieszo-rowerowych" - powiedział Dąbrowski.
Do 2010 roku obwodnicę ma mieć także podradomska Iłża.