30 czerwca polski rząd po raz pierwszy w najnowszej historii kraju zebrał się poza stałą siedzibą. W Katowicach przyjął Program dla Śląska, dzięki któremu region ten ma stać się motorem polskiej gospodarki.
Fot. z archiwum Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
„Ten program ma być kołem zamachowym dla śląskiego górnictwa, przedsiębiorczości i szansą dla śląskiej młodzieży. To jest bardzo konkretny plan. Stawiamy na polski przemysł i polską przedsiębiorczość” - powiedziała premier Ewa Kopacz.
Dokument nosi nazwę "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej". Jego 5 filarów stanowią: wzrost konkurencyjności gospodarki Śląska i Małopolski Zachodniej; inwestycje; wsparcie gospodarki niskoemisyjnej oraz oszczędzającej zasoby naturalne; kształcenie nowoczesnych kadr dla nowoczesnego przemysłu; wsparcie budowania aglomeracji.
Śląsk 2.0 - co znalazło się w programie?
Jedną z pozycji w programie są inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową. Wśród projektów dotyczących dróg w założono przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych odcinków tras ekspresowych S1 i S69. W programie znalazły się też: przygotowywana budowa autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa (ze środków budżetowych), planowana budowa odcinka A1 Częstochowa-Tuszyn (ze środków pozabudżetowych), jak również budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby oraz trasy S11 od węzła z A1 w kierunku Kępna.
Na projekty kolejowe w woj. śląskim zaplanowano w obecnej perspektywie unijnej ponad 9 mld zł. Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak poinformowała, że resort przeznaczy dodatkowe 100 mln zł na inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych, usprawniające ruch towarowy na Śląsku.
Program zawiera też rozwiązania dla przemysłu, m.in. propozycję obniżenia obciążeń dla firm energochłonnych związanych z kosztami finansowania odnawialnych źródeł energii. Przewiduje się częściowe zwolnienie tych przedsiębiorstw z akcyzy na prąd.
Jednym z ważniejszych pozycji programu jest projekt dotyczący naziemnego zgazowania węgla kamiennego (szacowany koszt: 1,9-4,4 mld zł).
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.