W piątek 25 stycznia br. odbyło się I Forum Polska-Słowacja. Jednym z omawianych sukcesów polsko-słowackiej współpracy była budowana obecnie, około 700-kilometrowa (w obrębie terytorium Polski) trasa Via Carpatia. Wydarzenie było częścią XII Forum Europa-Ukraina, które w dniach 24–25 stycznia br. odbywało się w Jasionce koło Rzeszowa.
W Polsce Via Carpatia powstać ma w perspektywie kilku kolejnych lat. Fot. Prod. Numérik/Adobe Stock
Temat budowy trasy Via Carpatia pojawił się m.in. podczas panelu dyskusyjnego pt. „Czy infrastruktura łączy? Polsko-słowackie projekty infrastrukturalne”. Polskę reprezentowali w nim Adam Hamryszczak (podsekretarz stanu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju) i Władysław Ortyl (marszałek woj. podkarpackiego). Słowację reprezentowali z kolei Milan Majersky – marszałek woj. preszowskiego, a także Erika Jurinova, marszawłek woj. żlinskiego, która to właśnie podkreśliła godne naśladowania podejście Polski do realizacji tego projektu.
Trasa Via Carpatia: mapa. Źródło: GDDKiA
Via Carpatia to budowany obecnie szlak, mający połączyć Litwę z Grecją: przebieg jego trasy zaplanowano tak, by jednocześnie połączyć też Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Na terenie naszego kraju składać nań się będą drogi ekspresowe S61, S8, S17, a przede wszystkim S19. W ciągu S19 powstaną też cztery tunele drogowe o łącznej długości 5,95 km. Trzy z nich zostaną zbudowane na odcinku Babica–Domaradz, a czwarty – najdłuższy (1,3 km) – na trasie Rzeszów Południe–Babica.
Budowa polskiej części Via Carpatii ma kosztować ponad 30 mld zł. Inwestycja wpisana jest do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.).
Zobacz także: Jak zmieniają się drogi przy granicy ze Słowacją?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.