W postępowaniu przetargowym ogłoszonym jeszcze w listopadzie 2020 r. wzięło udział siedem firm. Pod względem cenowym wszystkie złożone propozycje zmieściły się w założeniach inwestora (GDDKiA na budowę tego odcinka S19 przygotowała 493,18 mln zł), jednak najniższą cenę, 343,58 mln zł, zaproponowała firma Strabag. Po szczegółowej analizie wszystkich ofert, propozycja właśnie tej spółkizostała uznana za najkorzystniejszą. Pięć firm, które złożyły oferty w przetargu, nie wyraziło zgody na przedłużenie związania kontraktem i tym samym ich zgłoszenia zostały odrzucone.

Przed podpisaniem umowy, które jest planowane w II kwartale 2021 r., od wyboru najlepszej oferty mogą zostać złożone odwołania. Przeprowadzona też zostanie standardowa i obligatoryjna kontrola wybranej oferty przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana w I półroczu 2021 r.

Wykonawca rozpocznie prace projektowe zaraz po sygnowaniu kontraktu, po czym złoży wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Inwestor zaplanował to na I kwartał 2022 r.

Droga ekspresowa S19 BoćkiMalewice

Nowa trasa ekspresowa wyprowadzi ruch tranzytowy poza miasta. Zostanie zbudowana w przekroju 2 x 2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu) i przystosowana do ciężkiego ruchu 11,5 tony na oś. Rodzaj konstrukcji nawierzchni (asfaltowa lub cementowa) zostanie wybrany przez wykonawcę na etapie projektu budowlanego. Na tym odcinku zaplanowano budowę 15 obiektów inżynieryjnych. 

Odcinek gotowy powinien być w 2025 r.  

Cała droga S19 będzie mieć 570 km długości, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.    

Przeczytaj także: A2 Siedlce–Biała Podlaska: wszystkie odcinki wkrótce w realizacji