• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S61: nowy wykonawca obwodnicy Łomży. Czym się zajmie?

Opublikowano: 16-12-2021 Źródło: GDDKiA

Wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę odcinka Łomża Zachód–Kolno drogi ekspresowej S61. Fragment z obiektem mostowym nad doliną Narwi stanowić będzie obwodnicę Łomży (woj. podlaskie).


Rejon przyszłego węzła Łomża Zachód. Fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko Rejon przyszłego węzła Łomża Zachód. Fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko
  • Powstaną trzy węzły drogowe
  • Obiekt nad doliną Narwi ma mieć 1200 m
  • S61 to element szlaku Via Baltica

To drugie postępowanie na budowę tego odcinka S61. Pierwotny wykonawca (włoska firma TOTO) zrealizował większość prac projektowych, uzyskał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID; w listopadzie 2020 r.), ale robót nie rozpoczął. W maju 2021 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozwiązała z nim umowę.

23 lipca ogłoszono nowy przetarg. Wpłynęło siedem ofert, a teraz poinformowano, że za najkorzystniejszą uznano tę konsorcjum firm NDI (lider), NDI SOPOT i B4 – 660,01 mln zł (najniższa cena). Warto podkreślić, że pod względem kwot wszystkie propozycje zmieściły się w założeniach GDDKiA (971,3 mln zł).  

W komunikacie czytamy, że jeżeli odwołań nie będzie, podpisanie umowy z konsorcjum powinno nastąpić na początku przyszłego roku.  

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Budowa obwodnicy Łomży

Odcinek S61 węzeł Łomża Zachód–węzeł Kolno będzie mieć 12,9 km długości oraz dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca. Przewidziano trzy węzły: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ, a także 1200-metrowy obiekt mostowy nad doliną Narwi.

Zadanie polega na dokończeniu projektowania, optymalizacji gotowych projektów, a także budowie trasy ekspresowej S61 i fragmentu drogi krajowej nr 64 o długości 7 km (od węzła Łomża Północ do Elżbiecina). Finałem działań będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, co ma nastąpić nie później niż w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy (do robót budowlanych nie wlicza się okresu zimowego).

W kontrakcie zawarto tzw. kroki milowe. Jednym z nich jest udostępnienie, w ciągu 18 miesięcy od złożenia podpisów, przynajmniej jednej jezdni S61 na całej długości trasy głównej. Wszystko ma być gotowe w 2024 r.

Cała droga ekspresowa S61 będzie mieć prawie 210 km długości, powstaje od Ostrowi Mazowieckiej do Budziska (granica z Litwą). Jest elementem międzynarodowej trasy Via Baltica, która połączy Polskę i kraje bałtyckie, biegnąc od naszego państwa przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment szlaku łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku).

Przeczytaj także: Może zacząć się budowa odcinka drogi S61

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia