Zakończyła się trwająca od połowy grudnia do połowy marca budowlana przerwa zimowa. Choć z powodu łagodnej zimy wielu wykonawców nie skorzystało z możliwości zawieszenia robót terenowych, start sezonu przyniósł jednak niemałe ożywienie w branży.
Fot. GDDKiA
GDDKiA informuje, że wiosnę 2022 wita z rozpoczętymi 98 zadaniami z Programu Budowy Dróg Krajowych oraz 14 projektami z Programu budowy 100 obwodnic. Łączna długość inwestycji w trakcie realizacji to ponad 1400 km. Do końca roku planowane jest oddanie ok 323 km wyremontowanych dróg krajowych.
W trakcie realizacji jest także wiele przedsięwzięć tunelowych:
- na drodze ekspresowej S3 między Bolkowem a Kamienną Górą,
- w ciągu S1 Przybędza–Milówka (dwa dunawowe tunele),
- na S52 Północna Obwodnica Krakowa (wybrano grunt spod stropu dwóch tuneli i rozpoczęto budowę płyty dennej),
- w tunelu pod Świną trwa drążenie wyjść ewakuacyjnych,
- na S7 na Zakopiance montowane jest wyposażenie w nawach tunelu.
Zarząd GDDKiA zapewnia, że na bieżąco monitoruje rynek w związku z agresją militarną Rosji na Ukrainę i pozostaje w stałym kontakcie z wykonawcami analizując możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Zaznaczono też, że nie ma planów wstrzymania realizacji nowych dróg. W 2022 r. przetargi na realizację 76 zadań w zakresie przebudowy bądź rozbudowy dróg krajowych o łącznej długości ok. 440 km będą ogłaszane zgodnie z harmonogramem.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z otwartych placów budowy.
Owocna praca w sezonie zimowym
Nieprzychylne warunki meteorologiczne wcale nie muszą stopować prac budowlano-remontowych. Wszak nim przystąpi się do kładzenia nawierzchni drogi, wpierw należy rozpisać przetarg, zapoznać się z nadesłanymi ofertami i wybrać optymalnego wykonawcę. Zima to także idealny czas na przygotowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie koniecznych pozwoleń.
Przerwa zimowa to czas, który jest mniej intensywny tylko z pozoru. Od połowy grudnia zeszłego roku przekazaliśmy kierowcom ponad 180 km nowych dróg. Podpisaliśmy też pięć umów na realizację inwestycji o łącznej długości prawie 60 km. Wykonaliśmy też szereg innych działań, które w przyszłości zaowocują oddaniem do ruchu kolejnych kilometrów dróg – zaznacza Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad opublikowała listę swoich zimowych realizacji:
- udostępniono do ruchu 13 odcinków nowych dróg o łącznej długości 181,8 km,
- podpisano pięć umów na realizację zadań (*PBDK + *PB100) o łącznej długości 59,2 km,
- otworzono oferty w przetargach na pięciu zadaniach (*PBDK + *PB100) o długości 73,1 km,
- wybrano najkorzystniejsze oferty dla siedmiu zadań (*PBDK + *PB100) o długości 109,9 km,
- ogłoszono siedem przetargów na budowę 79,3 km nowych dróg,
- złożono wnioski o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) dla ośmiu odcinków o łącznej długości 82,5 km,
- złożono wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 12 odcinków o łącznej długości 177,1 km,
- otrzymano DŚU dla trzech odcinków o długości 36,6 km,
- otrzymano decyzje ZRID dla sześciu odcinków o łącznej długości 78 km,
- oddano do ruchu ostatni odcinek drogi ekspresowej S2 Południowej Obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów wraz z tunelem pod Ursynowem
*PBDK – Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023
*PB100 – Program budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030
20 grudnia 2021 r. został także oddany do ruchy ostatni odcinek drogi ekspresowej S2 Południowej Obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów. W jego skład wchodzi najdłuższy i najbezpieczniejszy tunel drogowy w Polsce – posiada dwie nawy po trzy pasy ruchu (+pas awaryjny) o długości 2335 m. Poprowadzono go pod pierwszą linią metra, przy zachowaniu ciągłości kursowania kolejki podziemnej.
Zobacz także: Pod Krakowem otwarto obwodnicę z estakadą i mostami
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.