Droga ekspresowa S74 na odcinku Łagów–Jałowęsy–Tomaszów będzie mieć 18,3 km długości. Inwestycja prowadzona jest w formule „projektuj i buduj”. Umowę z wykonawcą podpisano w październiku 2023 r. Teraz, 9 sierpnia 2024 r., poinformowano o złożeniu wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Budowa drogi ekspresowej S74. Fort. GDDKiA
Droga ekspresowa S74. Kto zbuduje odcinek?
Odcinek Łagów–Jałowęsy–Tomaszów drogi ekspresowej S74 połączony będzie z planowaną obwodnicą Łagowa i budowaną obecnie trasą obwodową Opatowa. Pobiegnie na południe od istniejącej DK74, głównie po nowym śladzie. Powstanie węzeł Baćkowice oraz dziewięć wiaduktów, siedem mostów i dwa miejsca obsługi podróżnych w Oziębłowie.
Złożenie wniosku o ZRID oznacza, że wykonawca zakończył prace projektowe . Po uzyskaniu zezwolenia, w przyszłym roku, zaczną się roboty budowlane. W decyzji zatwierdzone zostaną m.in. granice terenu pod budowę drogi, co pozwoli rozpocząć procedurę związaną z wypłatą odszkodowań za nieruchomości.
Tu zbudowana zostanie droga ekspresowa S74. Źródło: GDDKiA
Koszt budowy drogi ekspresowej S74 wyniesie 630 mln zł. Warto podkreślić, że pod względem ceny wszystkie złożone w przetargu propozycje, a było ich 12, zmieściły się w kosztorysie GDDKiA, który wynosił 840 mln zł. Odcinek gotowy ma być w 2027 r.
Droga ekspresowa S74 – parametry techniczne
- klasa: S
- liczba jezdni i pasów ruchu: 2x2 (docelowo 2x3)
- szerokość pasa ruchu: 3,5 m
- szerokość pasa awaryjnego: 2,5 m
- szerokość poboczy: min. 0,75 m
- obciążenie: ton/oś: 11,5 ton/oś.
Droga ekspresowa S74
Cała droga ekspresowa S74 połączy trasy S12 (Sulejów, woj. łódzkie) i S19 (Zarzecze, woj. podkarpackie). Planowana jej długość to ponad 200 km.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S74. Wybrano ofertę. 27,5 km za 1 mld zł
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.