Pasażerowie mogą korzystać już z trzech przebudowanych stacji i przystanku. W ramach prac wymieniono tory, naprawiono mosty i zabezpieczono przejazdy.

Projekt realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków budżetowych to lepsze połączenia w kraju oraz rozwój międzynarodowych przewozów pasażerskich i towarowych. Linia od Kędzierzyna Koźla do Chałupek, która po inwestycji zwiększa swoje możliwości, stanowi ważne połączenie w ciągu komunikacyjnym E59, łączącym porty w Szczecinie i Świnoujściu ze Śląskiem i przejściem granicznym w Chałupkach – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zakres prowadzonych prac obejmował m.in. przebudowę trzech stacji: Nędza, Kuźnia Raciborska i Dziergowice oraz przystanku osobowego Tworków. Pasażerowie mają obecnie do dyspozycji osiem odnowionych peronów z wiatami, nowym oświetleniem, systemem oznakowania oraz nagłośnieniem.

Jak podkreślił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, realizacja projektu wpłynęła na poprawę funkcjonowania linii. Dzięki nowym peronom podróżni łatwiej skorzystają z pociągów. Będą również efekty dla gospodarki, gdyż ładunki sprawniej pojadą koleją – przyznał.

Perony zostały podwyższone, co znacznie ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów oraz są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Na stacji Kuźnia Raciborska została wyremontowana kładka dla pieszych, łącząca perony z budynkiem dworca.

Poprawa połączeń miedzy województwami oraz wzmacnianie roli transportu kolejowego jest ważne dla polepszenia warunków życia mieszkańców oraz gospodarki. Coraz sprawniejsza linia z Kędzierzyna Koźla do Chałupek ma znaczenie dla rozwoju Opolszczyzny – zaznaczył Adrian Czubak, wojewoda opolski.

Bezpieczeństwo wzrośnie dzięki wymianie i remontowi rozjazdów oraz modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych.

W ramach inwestycji wyremontowano 35 km linii kolejowej oraz 27 obiektów inżynieryjnych (mostów, wiaduktów, przepustów) m.in. dwa mosty: przez rzekę Psinę, 91 m długości oraz przez Bierawkę, 37 m długości. Na odcinku Racibórz–Krzyżanowice została kompleksowo wymieniona sieć trakcyjna.

Obecnie pociągi mogą jeżdzić wyremontowanymi odcinkami  z prędkością do 120 km/godz. (pociągi osobowe) i 100 km/godz. (składy towarowe). Wartość projektu to 76 mln zł.

Przeczytaj także: Pociągiem z Krakowa do Zakopanego bez komunikacji zastępczej