To kolejny ważny element inwestycyjny w regionie. „Program dla Śląska” to gigantyczny katalog inwestycji twardych i miękkich, w którym bardzo ważne miejsce zajmuje modernizacja linii kolejowych. Po odnowionych trasach sprawniej pojedzie więcej ładunków, co zwiększy konkurencyjność transportu kolejowego, a co za tym idzie, zapewni rozwój gospodarki i naszego regionu – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W ramach planowanych prac wymienione zostaną 34 km torów oraz sieci trakcyjnej, 32 rozjazdy i dwa przejazdy kolejowo-drogowe – m.in. na trasie z Bytomia do Zabrza Biskupic czy z Mysłowic Brzezinki w stronę Dąbrowy Górniczej Ząbkowic. Ponadto zaplanowano modernizację 35 obiektów inżynieryjnych, m.in. mostów, przepustów i wiaduktów. Wyremontowane będą nastawnie na stacji Zabrze Biskupice oraz w Maciejowie Północnym. Przez likwidację ograniczeń pociągi pojadą z prędkością do 100 km/godz.


Koszt przeprowadzenia wszystkich prac to ponad 256 mln zł netto. Zadanie, na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK), wykona firma PORR S.A. Wszystko ma być gotowe w 2022 r.

Obecnie w woj. śląskim, dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego, zwiększają się możliwości przewozu m.in na liniach: Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle, Chybie–Żory–Rybnik–Nędza, Wyczerpy–Chorzew Siemkowice, Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce–Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Planowana jest także modernizacja śląskiego odcinka Magistrali Węglowej: Chorzów Batory–Nakło Śląskie, która usprawni przewóz towarów w kierunku portów.

Przeczytaj także: 13 tuneli kolejowych w Małopolsce – jest umowa