W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) za 460 mln zł na szlaku Chybie–Skoczów 13 grudnia wrócą połączenia kolejowe z Wisłą, a przejazd z Katowic do popularnej turystycznie miejscowości skróci się na razie o 10 min.
Fot. Tomasz Hobik/PKP PLK
- Podróże między Katowicami a Wisłą skrócą się o 30 min
- W ramach inwestycji zostanie wymienionych 52 km torów
- Koniec robót zaplanowano na grudzień 2021 r.
Kursy do Wisły do marca 2021 r.
Na trasie przebudowano istniejące perony, powstały nowe na stacjach Pierściec i Skoczów oraz na przystankach Chybie Mnich i Zaborze, zbudowano także przystanek Skoczów Bajerki. Podróż z Katowic do Wisły Głębce będzie trwała o 10 min krócej. Między Chybiem a Skoczowem położono nowe tory. Do końca zbliżają się odbiory techniczne na stacji Skoczów i trasie Pierściec–Skoczów. Finiszuje też przebudowa sieci trakcyjnej na tym odcinku.
Kursy pociągów do Wisły Głębce będą trwały do marca 2021 r. Potem zostaną wznowione roboty na linii między Skoczowem a tą stacją. Prace na trasie Goleszowa do Cieszyna i na stacji Cieszyn wciąż są kontynuowane.
Fot. Tomasz Hobik/PKP PLK
Modernizacja infrastruktury
Przebudowano obiekty na odcinku Bronów–Skoczów, w tym most nad Wisłą w Skoczowie. Na tej linii zamontowano 14 km nowych torów. W Bieniowcu i na stacjach Pierściec i Skoczów wymieniono rozjazdy, a na szlaku Goleszów–Cieszyn i stacji Cieszyn zdemontowano stare tory i elementy sieci trakcyjnej, trwa przebudowa przystanków i obiektów inżynieryjnych. W grudniu w Cieszynie zostanie oddany do użytku nowy peron.
W Skoczowie powstaje lokalne centrum sterowania, które będzie obsługiwać stacje Pierściec, Skoczów, Goleszów, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko.
Fot. Tomasz Hobik/PKP PLK
Krótsze podróże
W wyniku prowadzonych prac ma poprawić się połączenie kolejowe południowej Polski z Beskidem Śląskim. Po zakończeniu inwestycji przejazd pociągiem między Katowicami a Wisłą Głębce będzie trwał około 1 godz. 40 min – pół godziny krócej niż dotychczas. Zwiększy się też przepustowość sieci, koleje będą mogły uruchomić więcej składów. Między Goleszowem a Cieszynem zostaną przebudowane 23 perony, a z nowych przystanków Skoczów Bajerki i Ustroń Brzegi już korzystają podróżni.
Zaborze. Fot. Monika Stempel/PKP PLK
Wymiana 52 km torów
W ramach całego przedsięwzięcia zostaną wymienione tory i sieć trakcyjna na długości 52 km. Po modernizacji zwiększy się bezpieczeństwo na 80 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych. Koszty inwestycji wynoszą niemal 460 mln zł, ale 85% tych środków pokryło dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Natomiast przebudowa sieci trakcyjnej na liniach między stacjami położonymi na odcinku Bronów–Wisła Głębce zostanie sfinansowana ze środków budżetowych. Prace zakończą się w grudniu 2021 r.
Przeczytaj także: Linia Wrocław–Opole zostanie zmodernizowana. Podpisano umowę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.