Od 1992 r. linia kolejowa Świdnica–Jedlina-Zdrój była nieczynna. Po przebudowie w sobotę, 24 czerwca, wróciły na nią pociągi. Malownicza górska trasa prowadzi w rejon Gór Sowich i Wałbrzyskich oraz Bystrzycy. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych kosztowała 130 mln zł.
Most na linii kolejowej Świdnica–Jedlina-Zdrój. Fot. Magdalena Janus/PKP PLK
Podczas robót wymieniono tory i przebudowano 112 obiektów inżynieryjnych na liczącej 22 km linii kolejowej nr 285 Świdnica–Jedlina-Zdrój. Prace objęły pięć wiaduktów o długościach od 50 do 150 m (m.in. w Jedlinie Zdroju tzw. Olszyniec, Jugowicach i Lubachowie). Zamontowano urządzenia sterowania oraz rozjazdy, zmodernizowano przejazdy kolejowo-drogowe. Otwarcie szlaku nastąpi 24 czerwca, w sobotę.
Fot. Magdalena Janus/PKP PLK
Powstały przystanki Burkatów i Jedlina-Zdrój Centrum, odbudowano perony w Bystrzycy Górnej, Lubachowie, Zagórzu Śląskim, Jugowicach i Jedlinie-Zdroju.
Pociągi wracają na linię kolejową po ponad 30 latach. Mieszkańcy Bystrzycy, Lubachowa i Jugowic znów do nich dostęp. Turyści będą mogli pojechać w rejon Gór Sowich i Wałbrzyskich czy Bystrzycy. Przejazd między Świdnicą a Jedliną-Zdrojem wyniesie około 30 min.
Górska trasa wznosi się o ponad 200 m (początek: 240,2 m n.p.m., koniec: 495,64 m n.p.m.), są na niej liczne zakręty i wiadukty.
Fot. Magdalena Janus/PKP PLK
Przebudowa linii kolejowej została dofinansowana ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wykonawcą było Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej „DOLKOM”.
Przeczytaj także: Małopolska – bezpośrednie połączenie kolejowe Krakowa i Bielska-Białej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.