Konsorcjum kierowane przez firmę Progreg z Krakowa wygrało przetarg na dokończenie projektu linii tramwajowych w Olsztynie. Tamtejszy ratusz poinformował, że pod koniec stycznia podpisze z firmą umowę na realizację projektu. Inwestycja będzie kosztowała miasto 7,5 mln zł.

Progreg ramach przedsięwzięcia zaprojektuje także ulicę Obiegową i zajezdnię autobusową przy ul. Sikorskiego. Na wykonanie planów poszczególnych odcinków linii tramwajowych olsztyński ratusz wyznaczył konkretne terminy.

Zerwanie umowy z FCC

W sierpniu br., z powodu znacznych opóźnień w realizacji projektu, prezydent Olsztyna zerwał umowę z firmą FCC Construccion, która pierwotnie miała wykonać inwestycję. Według harmonogramu FCC powinna już na tym etapie wykonać ponad połowę prac, a miasto twierdziło, że gotowe było 4,6% projektu.

Inwestycja podzielona na mniejsze przedsięwzięcia

Po zerwaniu umowy z Hiszpanami władze Olsztyna postanowiły podzielić całą inwestycję na kilka mniejszych, w związku z czym obecnie trwają jeszcze 4 przetargi, m.in. na wykonawcę sieci tramwajowej w śródmieściu.

Cała inwestycja ma zostać sfinalizowana do końca 2015 r., co oznacza, że za 2 lata po raz pierwszy od półwiecza na ulice Olsztyna wyjadą tramwaje. Całkowity koszt projektu to 250 mln zł, z czego 85% pochodzi ze środków unijnych z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Jak będzie wyglądała olsztyńska sieć tramwajowa?

Sieć tramwajowa ma ulepszyć komunikację miejską w Olsztynie, łącząc ze sobą najbardziej odległe dzielnice z centrum, dworcem głównym i miasteczkiem studenckim. Między dworcem a osiedlem Jaroty powstanie 13 przystanków. Od głównej trasy w śródmieściu odchodzić będą dwie krótsze: do kampusu studenckiego w Kortowie i do starówki. Zmodernizowana zostanie także zajezdnia tramwajowa. Cały projekt usprawnienia olsztyńskiej komunikacji miejskiej przewiduje także zakup tramwajów, budowę buspasów oraz instalację inteligentnego systemu sterowania ruchem ulicznym.