W 2009 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce zacząć budowę ok. tysiąca kilometrów nowych dróg. Najważniejsze rządowe inwestycje, które mają się rozpocząć, to m.in. trasa A4 na odcinku Szarów-Korczowa, A8, czyli autostradowa obwodnica Wrocławia oraz autostrada A18 z Olszyny do Golnic.

Dużo pracy będą miały także firmy prywatne. Gdańsk Transport Company zacznie prace na 62-km odcinku A1 z Grudziądza do Torunia, Autostrada Południe zaś na 180 km tej drogi ze Strykowa do Pyrzowic. Trwa także przetarg na 92 km trasy A2 ze Strykowa do Konotopy. Łącznie prywatni inwestorzy będą budować ok. 300 km dróg.

W bieżącym roku GDDKiA chce ogłosić w sumie 66 przetargów na wybór wykonawców. Rzecznik dyrekcji informuje, że na prace przygotowawcze związane z rozpoczynającymi się w kolejnych latach inwestycjami GDDKiA wyda 405 mln zł, a cały program budowy dróg krajowych i autostrad opiewa na kwotę 120 mld zł. Większość pieniędzy będzie pochodzić z unijnych dotacji, z których korzystać będą także spółki PKP. Kolejarze dostaną z budżetu na budowę i modernizację torów 1,2 mld zł, ale aż 2,7 mld zł będzie pochodziło z dotacji UE. W zeszłym roku PKP PLK wydało na modernizację torów 3,1 mld zł. Najważniejsze kolejowe inwestycje to modernizacja 112 km odcinka torów między Siedlcami a Terespolem, a także spore fragmenty trasy Warszawa-Gdynia i Warszawa-Terespol. W tym roku planowane jest też zakończenie modernizacji na trasie z Łodzi do Warszawy.

W tym roku ma ruszyć wielka inwestycja infrastrukturalna, przy której Metro Warszawskie jest inwestorem zastępczym. Chodzi o wycenioną na ponad 3 mld zł budowę siedmiu stacji drugiej linii metra pod dnem Wisły. W połowie lutego urzędnicy mają otworzyć oferty w przetargu w formule “projektuj i buduj”. Do połowy 2010 roku potrwają prace projektowe i uzyskiwanie pozwoleń budowlanych. Harmonogram zakłada, że budowa skończy się do 2014 r.