Przetarg ogłoszony przez spółkę Drogowa Trasa Średnicowa dotyczył odcinków "Zachód", liczących w sumie niecałe 5 km, od granicy z Rudą Śląską do węzła de Gaulle\'a. Realizacją zajmie się Zakład Budownictwa Drogowego Polimex-Mostostal. Oferta Polimex-Mostostal została złożona w konsorcjum z partnerami: Doprastav z Bratysławy (Słowacja), Eurovia z Wrocławia i Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Mostowych z Kędzierzyna-Koźla. Zamawiającym jest Drogowa Trasa Średnicowa.

"To kolejny przetarg na Śląsku, w którym uczestniczył Polimex- Mostostal. Byliśmy również generalnym wykonawcą odcinka tunelu pod rondem Gen. Ziętka i Drogowej Trasy Średnicowej, przebiegającej przez centrum Katowic w kierunku wschód-zachód, oddanego w grudniu 2006 r." - powiedział prezes Konrad Jaskóła.

Plan budowy sześciopasmowej ekspresowej trasy, łączącej główne miasta aglomeracji górnośląskiej, powstał 24 lata temu. Pierwotne plany zakładały realizację całej DTŚ w latach 1986-2000. W 1990 r. inwestycja została praktycznie wstrzymana, potem budowę realizowano w bardzo ograniczonym zakresie. Prace ruszyły w 1998 r., dzięki 180 mln  euro kredytu z EBI.

Obecnie kierowcy korzystają z ponad 11 km trasy łączącej Katowice - od węzła z prowadzącą w stronę Sosnowca i Warszawy drogą ekspresową S-86, przez Chorzów i Świętochłowice - z Rudą Śląską. Budowany jest odcinek w Rudzie Śląskiej - od ronda w dzielnicy Chebzie do granicy z Zabrzem.

DTŚ to najważniejsza, obok ukończonego już śląskiego odcinka autostrady A-4, inwestycja drogowa na Śląsku. Jej ukończenie skróci czas jazdy z Katowic do Gliwic o trzy czwarte. Droga ta - tzw. miejska autostrada - połączy ogółem sześć miast. Zgodnie z zamysłem projektodawców, nie zastąpi autostrady A-4, która będzie przeznaczona główne dla ruchu tranzytowego; DTŚ jest pomyślana dla ruchu lokalnego, stanowiącego ok. 88 proc. całości