Nowe zamówienie z Chin jest dla nas szczególnie cenne, ponieważ razem dostarczymy pierwsze pojazdy na linię Pekin - Szanghaj, najważniejsze połączenie KDP w kraju. Co więcej, zacieśnimy naszą długoterminową współpracę z naszymi chińskimi partnerami na rym rynku, który w przyszłości będzie największy na świecie - powiedział Hans-Jörg Grundmann, prezes Mobility Divison Siemensa. Pociągi dla Chin będą mierzyć 400 metrów każdy, co oznacza, że będą najdłuższymi pojedynczymi składami dużych prędkości na świecie.

Siemens sprzedał już ponad 200 pociągów Velaro. Ostatnio udało mu się zapewnić sobie pięć z sześciu zamówień na pociągi KDP powyżej 300 km/h, jakie pojawiły się na rynku. Umowa Siemensa z TC, CRC i CARS obejmuje także współpracę nad projektami, które będą realizowane w przyszłości. Chińskie ministerstwo kolei planuje wprowadzić na tamtejsze tory ponad tysiąc pociągów dużych prędkości w ciągu następnych kilku lat. Większość z nich ma osiągać szybkości rzędu 300 km/h. Składy, które dostarczy Siemens we współpracy z chińskimi partnerami, mają trafić na linie Pekin - Szanghaj, Wuhan - Guangzhou i Wuhan - Shijazhuang. Do 2020 roku wszystkie linie KDP w Kraju Środka maja liczyć razem 16 tys. km.

Nowe pociąg dla Chin to rozwinięta wersja CRH 3 (Velaro szersze i pojemniejsze, przystosowane dla szerokich torów). Bazuje ona na modelu Velaro. Skład będzie miał 16 członków i będzie w stanie zabrać na pokład 1060 pasażerów. Będzie w stanie osiągnąć prędkość 350 km/h i w niecałe cztery godziny przejechać trasę Pekin-Szanghaj (1318 km).
Poprzednie zamówienie, jakie złożyło chińskie ministerstwo kolei, opiewało na 60 pociągów CRH 3 produkcji Siemensa i TC. Jedenaście z nich rozpoczęło przewozy pasażerów na trasie Pekin -Tianjin podczas igrzysk olimpijskich w 2008 r. Połączenie to uzyskało imponujący wskaźnik punktualności - ponad 99 proc.