Do końca tego miesiąca zostanie znowelizowana lista inwestycji, które mają szansę na unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ) - informuje "Puls Biznesu". Ministerstwa nadzorujące inwestycje z tego programu miały czas do 10 lipca aby przesłać resortowi rozwoju regionalnego propozycje zmian.

"Puls Biznesu" dotarł do listy zaktualizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury, które przygotowało sporo zmian, zwłaszcza w inwestycjach kolejowych. Na liście podstawowych projektów zostały inwestycje za 37 mld zł, ale brak funduszy spowodował, że część zadań przeniesiono z niej do rezerwy i na szybką realizację nie ma co liczyć. W sumie chodzi o projekty warte aż 27 mld zł. - czytamy w "Pulsie Biznesu"

Jak poinformowała Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury, z analiz PKP Polskich Linii Kolejowych  wynika, że obecny koszt inwestycji przewidzianych w PO IŚ sięgnąłby 56 mld zł, a dofinansowanie unijne wynosi 4,2 mld  EUR.

Przy takich kwotach unijne wsparcie kolejowych inwestycji byłoby na poziomie nie wyższym niż 25-30%. Pozostałej kwoty kolei brak.