W najbliższych latach zrealizowane zostaną dwa fragmenty trasy, czyli od skrzyżowania al. Grunwaldzkiej i ul. Czyżewskiego na granicy Sopotu i Gdańska do budowanej Hali Widowiskowo-Sportowej i od ul. Marynarki Polskiej do al. Hallera. Do tej pory informacji o drugim odcinku inwestycji było niewiele. Część informacji można znaleźć w dokumentacji przetargu, który ogłosiła spółka GIKE2012, która w imieniu miasta prowadzi inwestycje związane z Euro 2012.

W załączonym do ogłoszenia planie widać, że Trasa Zielona będzie miała dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Fragment Hallera-Marynarki Polskiej zacznie się na istniejącym skrzyżowaniu ul. Uczniowskiej, Hallera i Czarnego Dworu, które zostanie przebudowane na takie z tzw. wyspą centralną - czytamy w  "Gazecie Wyborczej Trójmiasto".

Od skrzyżowania Trasa Zielona pobiegnie w ciągu istniejącej ul. Uczniowskiej, a w punkcie, gdzie dziś ul. Uczniowska krzyżuje się z ul. Gdańską zaplanowano połączenie tej drugiej z jedną jezdnią Trasy Zielonej oraz przejście dla pieszych.

Nie będzie możliwości przecięcia Trasy Zielonej. Południowy odcinek ul. Gdańskiej zostanie całkowicie odcięty od tej drogi (odległość od poprzedniego skrzyżowania jest zbyt mała)
.
Od tego miejsca Trasa Zielona oddziela się od obecnego przebiegu ul. Uczniowskiej, która będzie biegła niezależnie od Trasy aż do ul. Marynarki Polskiej. Następne skrzyżowanie zaplanowano w miejscu, gdzie dziś znajdują się ogródki działkowe - docelowo ma łączyć Trasę Zieloną z planowaną ul. Nową Gdańską.

Przed terenem kolejowym za skrzyżowaniem zaplanowano początek estakady. Przebieg  wiaduktu wytyczono nad dachem starej parowozowni. Natomiast pierwszy węzeł zaplanowano tuż za torami, ale jeszcze na estakadach - tam kierowcy zjadą z Trasy na ul. Stadionową połączoną z parkingami Baltic Areny. Za węzłem przejedziemy przez tunel, który przebiegnie pod ogromnym dwupasmowym rondem łączącym ul. Marynarki Polskiej, Uczniowską, Starowiejską, Wielopole oraz zjazdy i wjazdy na Trasę Zieloną. W tym miejscu Trasa Zielona zmieni nazwę na Sucharskiego i skieruje się do tunelu pod Wisłą.

Projekt zostanie zrealizowany raczej na pewno nie przed Euro 2012.