Wykaz przedsięwzięć związanych z organizacją mistrzostw Euro 2012 został określony w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 2009 r. Ze względu na fakt, że samorządowcy często weryfikowali swoje plany rozwojowe związane z turniejem, był on wielokrotnie modyfikowany. Dotychczas w wykazie znajdowało się 136 inwestycji, m.in. stadiony w miastach gospodarzach, stadiony alternatywne oraz rozmaite przedsięwzięcia infrastrukturalne, jak np. rozbudowa dróg i sieci kolejowych czy remonty dworców.

Teraz okazuje się, że planowane inwestycje zostaną po raz kolejny znacznie okrojone. Przykładowo w okolicy stadionu w Gdańsku-Letnicy nie powstaną parkingi. Przyczyną jest brak pieniędzy spowodowany m.in. zwiększonymi wydatkami na budowę Trasy Słowackiego z tunelem pod Martwą Wisłą.

Również z powodów finansowych władze Poznania zrezygnowały z rozbudowy zakorkowanej ul. Obornickiej, a także z budowy nowego dworca autobusowego w ramach wartego około 640 mln zł projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny. Ponadto w Poznaniu nie powstanie też warte ponad 26 mln zł laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, które miało służyć m.in. do identyfikacji zagrożeń bioterrorystycznych. Co ciekawe, wcześniej Ministerstwo Sportu zaliczyło to ostatnie zadanie do przedsięwzięć kluczowych dla powodzenia mistrzostw.

Brak pieniędzy dotknął także Wrocław, którego samorząd wykreślił z wykazu budowę linii kolejowej na odcinku Wrocław-Żerniki – Nowy Port Lotniczy o wartości ponad 140 mln zł.

Z kolei w Warszawie nie powstanie warta 15 mln zł linia energetyczna Towarowa-Centrum-Muranów-Powiśle, która miała poprawić bezpieczeństwo zasilania m.in. Stadionu Narodowego.

Inwestycje tną także miasta, które nie są gospodarzami turnieju, ale liczyły na dochody z kibiców. I tak m.in. Kraków wykreślił z wykazu przebudowę ulic między al. Mickiewicza, al. 3-go Maja, ul. Królewską i ul. Podchorążych, a także plan rozbudowy portu lotniczego Kraków-Balice.