Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza przekazać zarządzanie drogami krajowymi w prywatne ręce. Rozwiązanie to ma mieć korzyść w postaci oszczędności publicznych pieniędzy (koszty zmniejszą się o około 30%) oraz możliwości zarobku przez firmy prywatne.
Fot. inzynieria.com
Pilotażowy outsourcing przeprowadzono na 54-kilometrowym odcinku drogi S3 na trasie ze Szczecina do Myśliborza. Powodzenie tego projektu daje podstawy Dyrekcji do tego, by zarządzanie większej ilości kilometrów dróg przekazać prywatnym przedsiębiorcom.
Dyrekcja oszacowała, że outsourcing ma być o 32% tańsza od realizacji tych samych zadań przez oddziały terenowe. Program GDDKiA ma być prowadzony pod hasłem „Utrzymaj standard”. Poszczególne drogi zostaną podzielone na mniejsze odcinki, dzięki czemu zlecenia w ramach przetargów trafią do większej ilość firm. Spółki wykonawcze w takim rozwiązaniu upatrują szanse na uzupełnienie pakietu zamówień, których w ostatnich miesiącach jest coraz mniej. Do końca tego roku programem ma być objęte w sumie 830 km dróg.
W Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy Australii zlecanie utrzymywania dróg firmom z sektora prywatnego jest normą i dobrze się sprawdza. Dlatego też drogowcy polscy postanowili skorzystać z tych dobrych praktyk. Ze wstępnych szacunków wynika, że do 2015 r. na utrzymaniu dróg firmy mogą zarobić 2 mld zł.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.