Mimo drobnych problemów z realizacją zamówienia na dostawę składów przez Alstom, PKP Intercity zapowiada, że pociągi Pendolino wyjadą na polskie tory w grudniu 2014 r. Spółka informuje również, że modernizacja tzw. protezy koniecpolskiej spinającej Dolny Śląsk z Centralną Magistralą Kolejową, przekroczyła półmetek.

Na razie tylko między Legnicą a granicą z Niemcami zainstalowano system sterowania ruchem o nazwie 'ERTMS/ETCS Poziom 2, który w przyszłości ma być europejskim standardem. Prędkość do 250 km/godz. Pendolino mogłoby na razie uzyskać jedynie na Centralnej Magistrali Kolejowej.

Szczegóły trasy Wrocław - Częstochowa - Warszawa

Stacją początkową jednej z tras Pendolino będzie Wrocław. PKP planuje 3 połączenia dziennie na trasie Wrocław – Częstochowa – Warszawa, jednak ich ostateczna ilość zostanie podana dopiero po zakończeniu konstrukcji rozkładu jazdy.

Pierwszym pośrednim przystankiem Pendolino będzie Opole. Nie wiadomo jeszcze do końca, jakie będą inne pośrednie stacje tego pociągu, o zatrzymywanie się Pendolino u siebie zabiega np. Lubliniec.

Trasę z Wrocławia do Częstochowy Pendolino ma pokonywać w 95 min. Aby pociąg mógł jeździć przez Częstochowę, należało wykonać kompleksowy remont linii Opole – Koniecpol, ale skorzystają tez na tym pasażerowie połączeń regionalnych. Prace na tym odcinku przekroczyły już półmetek i posuwają się w dobrym tempie.

Pociąg na trasie do Warszawy będzie przejeżdżał przez  stację Włoszczowa Północna, nie zatrzymując się jednak na słynnym peronie, pędząc Centralną Magistralą Kolejową z prędkością około 200 km/godz., a za 2 lata – 250 km/godz., zwalniając dopiero w Grodzisku Mazowieckim.

Czas jazdy Pendolino z Wrocławia do stolicy wyniesie około 3,5 godz.