Jedna z najważniejszych inwestycji jest południowa obwodnica miasta. Spory nacisk zostanie też położony na projekty związane z transportem miejskim, a w szczególności na rozbudowę II linii metra czy zakup taboru.

Podczas uroczystości podpisania dokumentu premier Ewa Kopacz mówiła również o inwestycjach szczególnie ważnych dla województwa, takich jak drogi ekspresowe S7 i S8. Ma też powstać ekspresowe połączenie Warszawy z Lublinem, obwodnice Góry Kalwarii, Płocka, Gąbina, Sierpca czy Grodziska Mazowieckiego.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że w ramach nowego kontraktu możliwe będzie m.in. dokończenie budowy II linii metra i dalsze inwestowanie w transport szynowy. Ważne są też przedsięwzięcia mające na celu podnoszenie efektywności energetycznej, a co się z tym wiąże – termomodernizacja budynków i obniżanie emisji CO2.

Kontrakty terytorialne to umowy pomiędzy samorządami województw a rządem. W ramach tych umów z funduszy unijnych dofinansowane będą kluczowe inwestycje w regionach w latach 2014–2020.

Mazowsze jest 13. województwem, które podpisało kontrakt.