14 grudnia składy Pendolino rozpoczęły kursy z pasażerami. Na obecną chwilę do jazdy przygotowanych jest 14 pociągów. Będą one kursować na trasach z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Krakowa.

Zmiany w połączeniach krajowych

Dzięki nowym pojazdom, skróci się czas podróży między największymi miastami. Jak zapowiada PKP, podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic zajmie około 2,5 godz., do Trójmiasta blisko 3 godz., a do Wrocławia 3 godz. 40 min.

Ponadto, 36 połączeń kolejowych będzie realizowanych przez pociągi Ekspres Intercity. 266 tras będzie obsługiwanych przez pociągi TLK. W nowym rozkładzie zmniejszy się liczba pociągów interRegio. Od 14 grudnia będzie osiem połączeń całorocznych, dwa pociągi weekendowe i trzy połączenia sezonowe.

Powróci także bezpośrednie połączenie kolejowe do Zakopanego, które było nieprzejezdne (na trasie z Krakowa) ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba. 

Zobacz: Otwarcie linii kolejowej Stryszów – Zembrzyce

Zmiany w połączeniach międzynarodowych

Zmiany rozkładu jazdy dotyczyć będą także połączeń międzynarodowych, m.in. zlikwidowano połączenie Wrocław Główny – Berlin, a także zawieszono pociągi, które kursowały na Litwę. Uruchomione natomiast zostanie bezpośrednie połączenie na Słowację - z Warszawy do ilina.

Ile kosztowały pociągi Pendolino?

Łącznie spółka PKP Intercity zamówiła u włoskiego producenta 20 pociągów Pendolino za około 400 mln EUR. Całkowita wartość kontraktu to 665 mln EUR, ponieważ obejmuje też budowę zaplecza technicznego w Warszawie i koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Więcej informacji o zmianie rozkładu jazdy można znaleźć tutaj.