Jak poinformował bydgoski magistrat, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zdecydowało o zwiększeniu poziomu dofinansowania dla budowy linii tramwajowej do Fordonu. Tym samym miasto zaoszczędzi około 70 mln zł. Zaprezentowano już pierwszy nowoczesny tramwaj do obsługi nowego torowiska.
Fot. z archiwum Urzędu Miasta Bydgoszczy
W Bydgoszczy odbyła się prezentacja pierwszego z 12 składów do obsługi linii do Fordonu. To niskopodłogowy pojazd typu Swing wyprodukowany przez firmę PESA Bydgoszcz SA. Tramwaj wkrótce zacznie testować nowe torowisko.
"Zbliżający się finisz prac budowlanych to połowa sukcesu. Drugą, równie ważną sprawą są komfortowe warunki podróży. Między innymi dlatego inwestycja jest połączona z zakupem 12 nowoczesnych składów z Pesy. Szczególnie cieszy to, że pojazdy dostarcza bydgoska firma. Od nowego roku będą one już wozić pasażerów na trasie do Fordonu" - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Tramwaje Swing
Niskopodłogowe tramwaje typu Swing są przyjazne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Każdy pojazd jest klimatyzowany i wyposażony w m.in. nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz automat do sprzedaży biletów i system liczenia pasażerów. Długość 5-członowego tramwaju wynosi ponad 30 m. Każdy skład może zabrać ponad 200 pasażerów. Maksymalna osiągana prędkość to około 70 km/godz.
Tramwaj Swing. Fot. PESA Bydgoszcz SA
Nowa linia tramwajowa o długości blisko 10 km
Budowana linia tramwajowa będzie liczyć około 9,5 km. Będzie przebiegać od pętli Wyścigowa, przez dzielnicę Fordon do osiedla Mariampol. Na trasie zostaną zbudowane cztery pętle tramwajowe, 14 par przystanków oraz zajezdnia. Ułożone zostanie 25 km torów, przebudowane 31 przystanków autobusowych, 9 km ulic.
"Podobnie jak w przypadku budowy węzłów integrujących transport kolejowy i komunikację miejską także to przedsięwzięcie jest stawiane za wzór. Dlatego zwiększony został poziom dofinansowania kosztów kwalifikowanych. Dotychczas wynosiło tylko 59%. Oznaczało to, że miasto ponosiło bardzo duży ciężar finansowy. Tymczasem jest to projekt, który oddziaływać ma na cały region. Wystarczy zresztą spojrzeć na rozmach inwestycji na węźle Bydgoszcz Wschód – podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Olszewski.
Całość inwestycji wraz z zakupem taboru to koszt ponad 437 mln zł. Po zmianach resortu infrastruktury poziom dofinansowania wzrósł do 80%.
Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy nowej linii tramwajowej w Bydgoszczy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.