• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ostatni odcinek DTŚ otwarty

Budowa 31-kilometrowej Drogowej Trasy Średnicowej trwała 30 lat


Opublikowano: 18-03-2016 Źródło: PAP, inzynieria.com, UM w Gliwicach

20 marca oficjalnie otwarto gliwicki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ). Tym samym zakończyła się trwająca od 30 lat budowa miejskiej arterii łączącej śląskie miasta. W weekend miasto Gliwice zorganizowało również dni otwarte.


DTŚ w Gliwicach. Fot. gliwice.eu DTŚ w Gliwicach. Fot. gliwice.eu

Podczas dni otwartych w dniach 19–20 marca można było m.in. zwiedzić tunel, obejrzeć pokazy służb ratowniczych (sobota), wziąć udział w biegu czy przejazdach rowerowych oraz rolkowych.

DTŚ powstała w celu obsługi ruchu aglomeracyjnego

Koncepcja budowy trasy między Katowicami a Gliwicami powstała już w 1958 r. W 1977 r. nazwano ją Drogową Trasą Średnicową.

Według pierwotnych planów cała trasa pomiędzy Katowicami i Gliwicami miała powstać w latach 1986–2000. Przez wszystkie lata jednak na realizację inwestycji brakowało pieniędzy, dlatego budowa trwała tak długo.

W 1993 r. utworzono spółkę DTŚ SA, która musiała postarać się o pozyskanie finansowania dla inwestycji. Po uzyskaniu pierwszej transzy kredytu w wysokości 100 mln EUR z Europejskiego Banku Inwestycyjnego prace ruszyły w 1998 r.

Kiedy trwała budowa w Świętochłowicach, Chorzowie i Katowicach, spółka zabiegała o kolejny kredyt. Umowa na transzę w wysokości 80 mln EUR z EBI została zawarta w 2002 r. Pozwoliła ona na budowę odcinków w Rudzie Śląskiej i w Katowicach. Trzeci kredyt z EBI (160 mln EUR) z 2007 r. pozwolił na budowę odcinków w Zabrzu i Gliwicach.

Budowa DTŚ w Gliwicach. Fot. Krzysztof Krzemiński; z archiwum DTŚ S.A. Budowa DTŚ w Gliwicach. Fot. Krzysztof Krzemiński; z archiwum DTŚ S.A.

DTŚ ma 31,3 km długości, ale planowane jest przedłużenie trasy

Cała trasa średnicowa ma 31,3 km długości, a około 60% zbudowano na terenach o różnym stopniu degradacji. W czasie budowy zlikwidowano m.in. kilkanaście hałd oraz zagospodarowano obszary zanieczyszczone i zniszczone w wyniku działalności przemysłowej i wydobywczej.

Budowa DTŚ w śródmieściu Gliwic zakończyła w 2015 r. Do tej pory prowadzone były prace odbiorowe.

Samorządy wschodniej aglomeracji katowickiej przygotowują się do wydłużenia trasy kierunku Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na projekt budowlany DTŚ Katowice–Jaworzno

Gliwicki odcinek DTŚ

Budowa gliwickiego odcinka DTŚ (G2) o długości 5,6 km ruszyła wiosną 2013 r. Na nowej trasie znajduje się 11 powiązań z miejskim układem drogowym. Powstały też mosty i wiadukty, a najważniejszym elementem drogi jest blisko 500-metrowy tunel pod ul. Zwycięstwa i Dworcową w centrum miasta.

Budowa DTŚ w Gliwicach. Fot. Krzysztof Krzemiński; z archiwum DTŚ S.A. Budowa DTŚ w Gliwicach. Fot. Krzysztof Krzemiński; z archiwum DTŚ S.A.

Drogowa Trasa Średnicowa na terenie Gliwic przebiega na długości wynoszącej łącznie blisko 8,5 km. Pierwszy odcinek (G1) oddano do użytkowania ponad rok temu.

Więcej o Drogowej Trasie Średnicowej

O budowie tunelu w ciagu DTŚ można przeczytać w najnowszym wydaniu czasopisma "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele" 1/2016 [54]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia