Inwestycja na linii E20 Warszawa– Poznań, którą rozpoczęliśmy w połowie czerwca, jest dokończeniem modernizacji z lat 90. Trasa jest bardzo ważną częścią korytarza transportowego TEN-T Morze Północne–Bałtyk i po przebudowie zwiększą się jej możliwości. Pasażerowie pociągów regionalnych, dalekobieżnych i aglomeracyjnych zyskają lepsze połączenia. Sprawniejszy będzie także przewóz towarów – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu, Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A.

E20: realizowane prace

W ramach realizacji zadania zdemontowane zostało już około 85 km sieci trakcyjnej na odcinkach Swarzędz–Kostrzyn, Podstolice–Strzałkowo i Strzałkowo–Konin. Dodatkowo na stacjach Podstolice i Konin została rozebrano już znaczna starych torów, rozpoczęto wbijanie pali pod fundamenty nowych słupów sieci trakcyjnej. Z kolei w Koninie prowadzone są prace, których celem jest budowa toru do elektrowni przeznaczonego dla pociągów towarowych.

Zgodnie z informacjami spółki PKP PKL tylko w roboty w ciągu 120-kilometrowego odcinka między Swarzędzem a Barłogami zaangażowanych jest około 200 osób.

Równolegle prace prowadzone są w Kutnie, gdzie zdemontowano ponad 2 km torów, 18 km sieci trakcyjnej, część peronów oraz cztery rozjazdy. W Łowiczu rozpoczęła się natomiast rozbiórka peronu i nastawni, która zostanie zastąpiona nowoczesnym Lokalnym Centrum Sterowania. Demontowane są stare urządzenia sterowania ruchem. Na szlaku między Żychlinem a Jackowicami zdemontowano 150 słupów trakcyjnych. Pracują m.in. dwa pociągi fundamentowe, sześć koparek, dwie palownice, a także pociąg sieciowy do demontażu istniejącej sieci trakcyjnej. Wykonawca zgromadził ponad 70 tysięcy podkładów i 520 ton szyn – czytamy w komunikacie PKP PLK.

Więcej na temat modernizacji kolei w naszym temacie specjalnym