Realizacja projektu jest kluczowa dla wyprowadzenia z zabytkowego centrum Myśliborza ruchu tranzytowego, który do tej pory wykorzystywał DK26 łączącą drogę ekspresową S3 z granicą polsko-niemiecką w Krajniku Dolnym. Taki przebieg trasy wiąże się z wieloma uciążliwościami - narzekają i mieszkańcy miasta, i kierowcy. Z konieczności stosowane są bardzo niebezpieczne rozwiązania - ciężarówki, które nie mieszczą się pod średniowieczną bramą miejską, przejeżdżają fragment drogi "pod prąd", obok bramy.

Nowa trasa - jednojezdniowa droga klasy GP o dwóch pasach ruchu w każdą stronę - ma stanowić rozwiązanie dla tych kłopotów: ominie centrum miasta od południa, zostanie poprowadzona w większości po śladzie zlikwidowanej linii kolejowej. Na początku obwodnicy (patrząc od strony zachodniej) powstanie rondo będące połączeniem DK23 i DK26, dalej na obwodnicy powstaną dwa skrzyżowania, jedno z ulicą Łużycką, a drugie - przy końcu obwodnicy - będzie stanowiło połączenie z istniejącą drogą krajową w kierunku centrum Myśliborza.

W ramach realizacji projektu powstaną też drogi wspomagające, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe.

Gmina Myślibórz na etapie przygotowania zrezygnowała z odszkodowań za grunty gminne przejęte pod obwodnicę i pokryła koszty odszkodowań pod drogi wspomagające. Na etapie realizacji Gmina pokryje również koszt budowy części dróg wspomagających.

Ten dokument [program inwestycyjny] otwiera drogę do realizacji tej oczekiwanej od lat inwestycji, która już od 2009 r. ma uzyskane zezwolenia i pozyskane grunty – podkreśla Łukasz Lendner, dyrektor GDDKiA O/Szczecin.

Przetarg na budowę obwodnicy planowany jest na 2018 r., rozpoczęcie robót na wiosnę 2019 r., a zakończenie realizacji inwestycji - na 2021 r.

Przeczytaj także: Powstanie obwodnica Pułtuska