Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Wprowadzenie nowelizacji ma na celu dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym znowelizowana. Fot. plantic/Shutterstock
Zmiany dotyczą m.in. regulacji bezpośredniego zawierania umów. Zawieranie kontraktów w trybie bezprzetargowym możliwe będzie na dotychczasowych zasadach do 24 grudnia 2023 r. Później bezpośrednie udzielanie zamówień możliwe będzie tylko w przypadkach wymienionych w ustawie.
Organizator publicznego transportu zbiorowego będzie miał obowiązek udostępnienia zainteresowanym podmiotom informacji istotnych do przygotowania oferty, w tym informacji dotyczących specyfikacji infrastruktury. Wiąże się to z koniecznością pozyskania danych od zarządców infrastruktury, którzy mają przekazywać wszelkie istotne dane z zakresu specyfikacji infrastruktury.
Oprócz tego rozszerzono spektrum informacji, które powinny znaleźć się w ogłoszeniu o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego lub o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług publicznych; tak samo zwiększono zakres informacji sprawozdawczych przekazywanych przez organizatorów publicznego transportu zbiorowego marszałkowi województwa.
Marszałkowie województwa mają obowiązek corocznego przekazania informacji zbiorczej na temat publicznego transportu zbiorowego (z podziałem na transport autobusowy i kolejowy).
Przeczytaj także: PKP przekaże zabytki techniki kolejowej NGO
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.