Projekt ten wsparto INTERREG Brandenburgia–Polska kwotą 0,5 mln EUR. Wartość całego przedsięwzięcia to niemal 650 tys. EUR.

Projekt odpowie na pytania dotyczące opłacalności wspólnego transportu po dwóch stronach granicy, uwarunkowań prawnych i zapotrzebowania co do prowadzenia wspólnej komunikacji. Przepływ ludzi jest jednym z elementów funkcjonowania Unii Europejskiej. Chcemy mieć na niego wpływ – wyjaśnił Tadeusz Jędrzejczak.

Połączenie w tzw. euromieście będzie obsługiwać regionalny przewoźnik z Niemiec DB REGIO Bus wspólnie z polskim PKS-em Zielona Góra, jak wynika z informacji przekazanych przez Krzystofa Kaciunkę z Urzędu Miejskiego w Gubinie.

Cieszę się, że ta transgraniczna linia, po gruntownym czasie przygotowania, staje się faktem i stanowić będzie dodatkową ofertę naszych miast. Należy ciągle dążyć do łączenia sieci transportu publicznego dwumiasta w celu skomunikowania okolicznego regionu z naszymi centrami miejskimi – powiedział pełniący obowiązki burmistrza Guben Fred Mahro.

Dzięki nowej ofercie przewozowej, stanowiącej przedłużenie krajowej linii, pasażerowie z Guben oraz Gubina otrzymują możliwość dojazdu do najbliższego centralnego miejsca przesiadkowego w drugiej części dwumiasta. Cena biletu jednorazowego Gubin–Guben wyniesie 3 zł (bez ulg). Bilet miesięczny kosztować będzie 96 zł.

W ramach przedsięwzięcia niemiecki przewoźnik przedłużył istniejącą linię nr 858 (Forst–Guben) o około 500 m, umożliwiając dojazd do dworca autobusowego w Gubinie. Tam można przesiąść się do polskiej komunikacji miejskiej lub skorzystać z połączeń regionalnych, między innymi do Krosna Odrzańskiego czy Zielonej Góry.

Z kolei istniejąca linia autobusowa 171 Zielona Góra–Gubin, obsługiwana przez PKS, zostanie przedłużona o podobny odcinek po niemieckiej stronie i będzie dojeżdżać do dworca kolejowego w Guben. Autobusy PKS-u będą również zatrzymywać się przy centrum handlowym Neisse-Center i zapewniać komunikację między dworcem autobusowym w Gubinie a dworcem kolejowym w Guben.

Na gubeńskim węźle komunikacyjnym istnieje możliwość przesiadki do pociągu i skorzystania z połączeń kolejowych do Eisenhuettenstadt, Frankfurtu nad Odrą czy Berlina – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Nasze miasta współpracują praktycznie na każdej płaszczyźnie, więc rozszerzenie tych działań na transgraniczną komunikację jest czymś naturalnym. Jestem przekonany, że przygotowana oferta będzie atrakcyjna dla mieszkańców Gubina i Guben, co tylko korzystnie wpłynie na pogłębienie integracji pomiędzy naszymi społecznościami – powiedział burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak.

Przeczytaj także: Budowa obwodnicy Strzyżowa już się rozpoczęła