Niemodlin (woj. opolskie) zyska wkrótce obwodnicę – właśnie podpisano umowę ws. jej budowy. Obejście powstanie w ciągu drogi krajowej nr 46 i będzie miało prawie 11,5 km. Wykonawcą zleconych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prac będzie konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe oraz Himmel i Papesch Opole sp. z o.o.
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Niemodlina. Fot. LIPING / Shutterstock
Inwestycja realizowana będzie w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca opracuje projekt obwodnicy, uzyska wszelkie niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne umożliwiające realizację prac drogowych i wybuduje planowany odcinek. Zajmie mu to 36 miesięcy od daty zawarcia umowy, z wyłączeniem okresów zimowych.
Droga ominie miasto po południowej i wschodniej stronie – rozpocznie się przed Brzęczkowicami i płynnie przejdzie w drogę prowadząca do autostrady A4 i węzła Prądy. W ramach zadania powstaną dwa węzły drogowe (Niemodlin i Sosnówka), przebudowana zostanie sieć dróg publicznych i wewnętrznych w pobliżu planowanej obwodnicy Niemodlina, a także cieki wodne i urządzenia melioracyjne. Przewidziano również szereg obiektów inżynierskich, przepusty drogowe o funkcjach hydrologicznej, ekologicznej i mieszanej, a także prace związane z odwodnieniem drogi oraz budową chodników i zatok autobusowych obwodnicy Niemodlina.
Jak podaje GDDKiA, obecnie DK46 dzieli Niemodlin na dwie części, utrudniając komunikację pomiędzy nimi. Przez charakterystyczny, wrzecionowaty rynek, rozciągnięty od Książęcego Zamku Niemodlin po gotycki kościół z przełomu XIII i XIV w., przejeżdża średnio 12 tys. pojazdów dziennie, z czego 20% to ciężarówki. Nowa obwodnica Niemodlina wyprowadzi ruch tranzytowy poza miasto i sąsiednie wsie, skróci też podróż w kierunku Czech.
Obwodnica Niemodlina zostanie otwarta najpóźniej w listopadzie 2021 r. Wartość inwestycji to ponad 264 mln zł brutto. Część kosztów pokryją środki unijne.
Mota-Engil Central Europe to jedna z największych firm budowlanych w Polsce, specjalizująca się w budownictwie drogowym, mostowym, kubaturowym, kolejowym, elektroenergetycznym oraz real estate. Jest częścią międzynarodowej organizacji Mota-Engil, działającej na trzech kontynentach i 27 krajach. W zestawieniu największych polskich przedsiębiorstw budowlanych w 2017 r. uplasowała się na 14. pozycji.
Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce [2017]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.