Minister infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia ws. ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Najważniejszą nowością jest dostosowanie przepisów do maksymalnej prędkości pociągów na poziomie 250 km/godz.
Modernizacja kolei w Polsce. Źródło: PKP PLK
- 250 km/godz. mają osiągać pociągi poruszające się po Centralnej Magistrali Kolejowej
- Specjalny system wymusi jazdę pociągu z dozwoloną prędkością
- Podróż pociągiem na trasie Warszawa–Katowice/Kraków zajmie poniżej 2 godz.
Nowelizacja rozporządzenia likwiduje ostatnią barierę prawną i umożliwia budowanie bezpiecznej, komfortowej i punktualnej kolei. Jest przykładem, że nowoczesnym rozwiązaniom technicznym powinny odpowiadać zmiany legislacyjne, które umożliwiają ich stosowanie w praktyce z korzyścią dla wszystkich pasażerów i klientów kolei – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Najpierw prędkość powyżej 200 km/godz. wprowadzana zostanie na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK). Ma tak stać się pod koniec 2023 r., kiedy to zakończą się prace torowe oraz uruchamianie ERTMS/GSM-R – systemu kontroli oraz sygnalizacji kabinowej, który w przypadku błędu maszynisty automatycznie wymusza jazdę pociągu z dozwoloną prędkością lub uruchamia nagłe hamowanie.
Na CMK planowany jest przejazd z prędkością do 250 km/h. Kiedy będzie to już możliwe, podróż pociągiem na trasie Warszawa–Katowice/Kraków zajmie poniżej 2 godz. Obecnie to około 2 godz. 20 min.
Zgodnie z do tej pory obowiązującymi przepisami, z systemu ERTMS/ETCS muszą korzystać pociągi jadące z prędkością powyżej 160 km/godz., więc istniała konieczność dostosowania przepisów do prędkości wyższej niż obecnie maksymalna, czyli 200 km/godz.
Przewoźnicy kolejowi i zarządcy infrastruktury przepisy muszą dostosować w terminie nie dłuższym niż sześć miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia.
Do 2023 r. PLK planują wdrożyć system GSM-R na prawie 14 tys. linii kolejowych.
Obecnie, w ramach prac na Centralnej Magistrali Kolejowej, modernizowana jest stacja techniczna w Idzikowicach. Wymienionych zostanie ponad 18 km torów oraz 43 rozjazdy. Wybudowana będzie nowa nastawnia.
Modernizacja stacji Idzikowice. Źródło: PKP PLK
Przygotowujemy Centralną Magistralę Kolejową do przejazdu większej liczby pociągów z wyższą prędkością. Wymieniamy tory, rozjazdy i sieć trakcyjną na stacji w Idzikowicach, która po modernizacji będzie mogła obsłużyć większą liczbę pociągów. Wartość realizowanych obecnie inwestycji na linii łączącej Grodzisk Mazowiecki z Zawierciem to około 250 mln zł – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK).
Wszystkiego o modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej dowiesz się TUTAJ.
Przeczytaj także: Taki był 2018 rok dla Grupy PKP [raport]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.