• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Opolskie: rozpoczęła się budowa obwodnicy z 300-metrowym mostem

Opublikowano: 03-10-2019 Źródło: GDDKiA

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Niemodlina (woj. opolskie). Obecnie trwa odhumusowanie terenu, wycinka drzew, ponadto powstają rowy odwadniające. Odbyło się już też symboliczne wbicie pierwszej łopaty.


Budowa obwodnicy Niemodlina. Fot. GDDKiA Budowa obwodnicy Niemodlina. Fot. GDDKiA
  • ZRID dla budowy obwodnicy Niemodlina uzyskano w lipcu br.
  • Trasa ma być gotowa pod koniec 2021 r.
  • Zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych

Obwodnica Niemodlina będzie mieć 11,5 km długości, powstanie po południowej i wschodniej stronie miasta. Rozpocznie się przed Brzęczkowicami i połączy z drogą krajową nr 46 tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. W ramach budowy trasy powstaną dwa węzły drogowe: Niemodlin i Sosnówka. Z kolei spośród 18 zaplanowanych obiektów inżynierskich największy będzie most nad rzeką Ścinawą o długości 296 m. Na pierwszych niemal 5 km obwodnica będzie posiadać układ pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpocznie się dwujezdniowy odcinek 2+2.

Obwodnica Niemodlina. Źródło: GDDKiA Obwodnica Niemodlina. Źródło: GDDKiA

Dzięki budowie obwodnicy Niemodlina skróci się czas podróży na kierunku Polska–Czechy oraz Opole–Kłodzko. Jeśli chodzi o samo miasto, to, jak poinformowano, po oddaniu do ruchu obwodnica Niemodlina poprawi przepustowość miejskich ulic i płynność ruchu lokalnego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar miasta. Realizacja inwestycji wpłynie na wzrost poziomu bezpieczeństwa zarówno kierujących pojazdami, jak i mieszkańców Niemodlina oraz wsi Brzęczkowice i Sosnówka. Wyeliminowanie z ruchu miejskiego uciążliwych samochodów ciężkich przyczyni się do poprawy klimatu akustycznego oraz zmniejszenia wielkości emisji substancji szkodliwych do środowiska.

Umowę z wykonawcą, konsorcjum firm Mota-Engil oraz Himmel i Papesch podpisano w maju 2018 r. Z kolei w lipcu 2019 r. uzyskano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Trasa ma być gotowa pod koniec 2021 r. Wartość inwestycji to 264,2 mln zł.

Przeczytaj także: GDDKiA walczy z korkami na górskiej Zakopiance

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!