• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Polaqua zastąpi Rubau na budowie S7? Umowa jest blisko

Opublikowano: 13-01-2020 Źródło: GDDKiA

Wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do węzła Lesznowola (z węzłem). To tzw. południowy wylot ze stolicy (trasa Warszawa–Grójec). Za najlepszą uznano propozycję firmy Polaqua.


S7 Warszawa–Grójec. Fot. MI S7 Warszawa–Grójec. Fot. MI
  • Fragment S7 Lotnisko–Lesznowola będzie mieć 6,6 km długości
  • Minister infrastruktury zgodził się na wyższy koszt budowy tego odcinka
  • Ostatnio wydano zgodę na budowę trasy od węzła Lesznowola do węzła Tarczyn Północ

W maju 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, firmą Rubau. Jak poinformowano, decyzja była poprzedzona wielokrotnymi wezwaniami do rzetelnej i zgodnej z podpisaną umową realizacji kontraktu. Jeśli do 20 stycznia br. nie będzie odwołań, a kontrola uprzednia zakończy się bez uwag, umowa z nowym wykonawcą podpisana zostanie w lutym.

Tego, dlaczego rozstano się z poprzednim wykonawcą, dowiesz się z artykułu GDDKiA odstępuje od kolejnych kontraktów. Tym razem chodzi o S7 i S61.

Zadanie będzie polegać głównie na kontynuacji (optymalizacji) projektowania, budowie drogi o długości 6,6 km oraz uzyskaniu zgody na użytkowanie i oddanie trasy do ruchu. W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe: Zamienie i Lesznowola, ponadto m.in. osiem wiaduktów oraz kładka pieszo-rowerowa. Zaplanowano tez np. montaż urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Polaqua koszt realizacji tego zamówienia wyceniła na około 457 mln zł.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Budowę całej trasy Warszawa–Grójec od węzła Lotnisko na południowej obwodnicy stolicy do obwodnicy Grójca podzielono na trzy kontrakty. Roboty toczą się już na odcinku o długości 7,9 km; od węzła Tarczyn Północ (bez węzła) do początku obwodnicy Grójca w ciągu S7. Z kolei niedawno wojewoda mazowiecki wydał zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy fragmentu od węzła Lesznowola (bez węzła) do węzła Tarczyn Północ (z węzłem) o długości 14,8 km. Minister infrastruktury zatwierdził aneks do programu inwestycji zwiększający wartość finansową całego tego projektu o 135 mln zł.

Jak poinformowała GDDKiA, po wybudowaniu drogi S7 WarszawaGrójec kierowcy zyskają nowy wyjazd z Warszawy w kierunku Krakowa. W efekcie podróżujący na południe kraju od Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego, a w przyszłości również do Krakowa, dojadą bezkolizyjną drogą ekspresową.

Przeczytaj także: Szybciej między Krakowem a Warszawą. S7 oddana przed czasem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia