• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ważna decyzja ws. szlaku Via Carpatia

Opublikowano: 28-02-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Wojewoda podkarpacki podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka S19 (trasa Via Carpatia) Lasy Janowskie–Zdziary. To już czwarta z sześciu planowanych do uzyskania decyzji ZRID dotycząca tej trasy pomiędzy granicą woj. lubelskiego i podkarpackiego a Sokołowem Małopolskim.


ZRID na kolejny odcinek S19 (Via Carpatia), tym razem w woj. podkarpackim. Fot. Adobe Stock ZRID na kolejny odcinek S19 (Via Carpatia), tym razem w woj. podkarpackim. Fot. Adobe Stock

Początek odcinka zlokalizowany jest za węzłem Lasy Janowskie,  w granicach woj. lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 poprowadzona zostanie równolegle do istniejącej drogi krajowej nr 19. Za rzeką Bukowa znajdzie się MOP, po obu stronach drogi. Po wschodniej stronie S19 ominie miejscowość Domostawa, po czym skrzyżuje się z DK19. W okolicy miejscowości Zdziary połączy się z węzłem o tej samej nazwie.

Cały odcinek będzie mieć 9,3 km długości, a zbuduje go konsorcjum firm Strabag sp. z o.o. i Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o.

Plan budowy S19. Źródło: GDDKiA

Plan budowy S19. Źródło: GDDKiA

Zakres robót obejmuje budowę drogi ekspresowej S19 ze skrzyżowaniami, miejscami obsługi podróżnych, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi. Usunięte zostaną kolizje z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą. Powstaną urządzenia ochrony środowiska, tj. ekrany akustyczne, urządzenia podczyszczania wód opadowych, ogrodzenia i przejścia dla zwierząt oraz pasy zieleni dogęszczającej. 

W ramach prac wykonane zostaną także obiekty inżynieryjne: dwa mosty, 20 wiaduktów (w tym przejścia dla zwierząt dużych i średnich górą i dołem, kładka dla pieszych i 15 przepustów). 

Uzyskana decyzja ZRID posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności co, po przekazaniu terenu, pozwoli wykonawcy rozpocząć roboty budowlane. Jednocześnie na zlecenie wojewody podkarpackiego pracować będą także biegli rzeczoznawcy majątkowi.

130 km S19 w realizacji

W realizacji jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Inwestycję podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwach lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r., a na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla sześciu odcinków w woj. lubelskim wydano już ZRID. Na terenie woj. podkarpackiego w procedowaniu są jeszcze trzy wnioski o wydanie takich decyzji. Wszystkie projekty realizowane są w formule „projektuj i buduj”.

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

Decyzję ZRID wydano już dla odcinków:

 • Lublin Węglin–Niedrzwica Duża, długość około 12 km, wartość umowy na realizację: 312,2 mln zł;
 • Niedrzwica Duża–Kraśnik Północ, długość około. 20 km, wartość umowy na realizację: 498 mln zł;
 • obwodnica Kraśnika, długość około 10 km, wartość umowy na realizację: 319,5 mln zł;
 • Kraśnik–Janów Lubelski, długość około 18 km, wartość umowy na realizację: 390 mln zł;
 • obwodnica Janowa Lubelskiego, długość około 7 km, wartość umowy na realizację: 148,5 mln zł;
 • Janów Lubelski–Lasy Janowskie, długość około 8 km, wartość umowy na realizację: 183,6 mln zł;
 • Lasy Janowskie–Zdziary, długość około 9,3 km, wartość umowy na realizację: 236,3 mln zł;
 • Zdziary–Rudnik nad Sanem, długość około 9 km, wartość umowy na realizację: 286,9 mln zł;
 • Rudnik nad Sanem–Nisko Południe, długość około 6 km, wartość umowy na realizację: 196,3 mln zł;
 • Nisko Południe–Podgórze, długość około 11,5 km, wartość umowy na realizację: 272,5 mln zł.

Prowadzona jest procedura dla odcinków:

 • Podgórze–Kamień, długość około 10,5 km, wartość umowy na realizację: 333,5 mln zł;
 • Kamień–Sokołów Małopolski Północ, długość około 7,9 km, wartość umowy na realizację: 286,4 mln zł.

W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 km i przebiegał będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy.

Przeczytaj także: Wkrótce rozpocznie się budowa odcinka S61 ze Szczuczyna do Ełku

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

  Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe