W ramach programu budowy 100 obwodnic, minister infrastruktury zatwierdził programy inwestycji dla połowy z nich. To początek długiej drogi do ogłoszenia przetargów na zaprojektowanie i wybudowanie planowanych obwiedni. Jednak już w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybierze wykonawców 14 obwodnic.
Fot. Stockr/Adobe Stock
- Budowy 14 obwodnic rozpoczną się w 2022 r.
- Ponad 50 obwiedni ma zatwierdzone programy inwestycji
- Koszt budowy 100 obwodnic w latach 2020–2030 wyniesie prawie 28 mld zł
Ogłosiliśmy już przetargi na prace przygotowawcze dla obwodnic Kroczyc, Pradeł, Szczekocin, Goleniowy, Wschowy, Dobiegniewa, Przytoczna, Wałcza, Szwecji, Człopy, Żodynia, Strykowa i Gostynia, Oławy, Zwolenia, Łącka i Skaryszewa – mówi dla inzynieria.com Szymon Piechowiak, rzecznik prasowy GDDKiA.
Wkrótce przetargi na budowę obwodnic
Dla części inwestycji prace nad dokumentacją rozpoczęły się wcześniej i nadal trwają. Są jednak takie, dla których etap przygotowawczy był już w toku i dzięki temu GDDKiA przygotowuje przetargi na ich realizację. W tym roku planujemy ogłosić 14 postępowań przetargowych w formule „projektuj i buduj”. W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie przetargu dla siedmiu inwestycji – informuje rzecznik.
Lista planowanych postępowań przetargowych w 2020 r.:
- Obwodnica Strzelec Krajeńskich (DK22);
- Obwodnica Lipska – 10 czerwca 2020 r. (DK79);
- Obwodnica Wąchocka (DK42);
- Obwodnica Smolajn (DK51);
- Obwodnica Brzezia (DK25);
- Obwodnica Koźmina Wlkp. (DK15);
- Obwodnica Gryfina (DK31);
- Obwodnica Pułtuska (DK57/61);
- Obwodnica Szczecinka (DK20);
- Obwodnica Suchowoli (DK8);
- Obwodnica Sztabina (DK8);
- Obwodnica Gostynia (DK12);
- Obwodnica Grzymiszewa (DK72);
- Obwodnica Żodynia (DK32).
Od programu inwestycji do realizacji
Minister infrastruktury podpisał już programy inwestycji dla ponad 50 obwodnic z planowanych 100. Do końca roku planujemy, że zatwierdzi wszystkie pozostałe – przekonuje rzecznik GDDKiA.
Programy inwestycji otwierają drogę do opracowania studium korytarzowego, a następnie dokumentacji techniczno-ekonomiczno-środowiskowej prowadzącej do uzyskania decyzji środowiskowej i w końcu ogłoszenia przetargów na zaprojektowanie i budowę obwodnic.
Finansowanie obwodnic
Program budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030 zakłada, że finansowanie realizacji zadań odbywać się będzie poprzez coroczne zapewnienie niezbędnych środków w kolejnych planach finansowych z Krajowego Funduszu Drogowego. Zapewnienie finansowania musi uwzględniać zobowiązania wieloletnie wynikające z umów zawartych z wykonawcami oraz umów wieloletnich o dofinansowanie realizacji inwestycji ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Ponadto, realizacja pełnego zakresu rzeczowego wymaga zapewnienia odpowiednich środków finansowych na wydatki związane z przygotowaniem tych inwestycji do realizacji oraz ich utrzymaniem. Wydatki z tego tytułu pokrywane będą z budżetu państwa – podsumowuje Szymon Piechowiak.
Koszt budowy 100 obwodnic w latach 2020-2030 wynosi 27,9 mld zł.
Przeczytaj także: Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego powstanie do 2023 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.