Dokument parafowali wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała oraz minister transportu, mobilności i agendy miejskiej w Hiszpanii – José Luis Ábalos. Porozumienie zawarto podczas XIII Polsko-Hiszpańskich Konsultacji Międzynarodowych. Rozmowy dotyczyły współpracy obu krajów w takich obszarach jak: transformacja energetyczna, infrastruktura, transport, rozwój technologii cyfrowych i synergia krajowych planów odbudowy (KPO).

Zacieśnianie współpracy w tych obszarach to istotny element przezwyciężania negatywnych skutków pandemii COVID-19, z której zarówno Polska, jak i Hiszpania mają nadzieję wyjść silniejsze, bardziej odporne i bardziej nowoczesne. Elementy te widoczne są w KPO obu państw – w obu przypadkach ich kluczowymi filarami są zielona transformacja, cyfryzacja oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i terytorialnemu – podano w oficjalnym komunikacie.

Kolej dużych prędkości w Hiszpanii

Wybór Hiszpanii jako partnera w rozwoju KDP podyktowany został wieloletnim doświadczeniem kraju w zakresie rozwoju tego typu kolei. Hiszpańska szybka kolej Alta Velocidad Española działa od 1992 r. i w ciągu blisko 30 lat stała się największą siecią w Europie. Jej budowa rozpoczęła się w 1988 r. – Hiszpania była wówczas jednym z ostatnich dużych krajów unijnych, w których zaczęto realizację tego typu inwestycji. Dziś tamtejsza sieć jest o 700 km dłuższa niż choćby francuska, którą budowano od lat 70. ub.w. Dziś KDP w Hiszpanii stanowi 22% sieci kolejowej w kraju, we Francji to 10%, a w Niemczech 4%. Sieć jest też cały czas rozbudowywana, a w przyszłości planowane jest jej połączenie z siecią francuską. Pociągi hiszpańskich KDP osiągają prędkość do 310 km/godz. Ich operatorem jest spółka RENFE, natomiast zarządcą całej infrastruktury kolejowej – państwowe przedsiębiorstwo ADIF.

CPK stwarza już teraz nowe powiązania gospodarcze Rzeczypospolitej. Zawarte dziś porozumienie umożliwia Hiszpanii aktywne uczestnictwo w tworzeniu systemu KDP w Polsce, a jednocześnie – promocję swojego przemysłu. Dla nas natomiast to niezobowiązująca okazja na wykorzystanie przeszło 30-letniego doświadczenia Hiszpanii w tej dziedzinie, a tym samym poszerzenie możliwości wyboru na kolejne spośród najlepszych z europejskich rozwiązań technologicznych w dziedzinie kolei dużych prędkości – powiedział Mikołaj Wild, prezes CPK.

Partnerzy CPK

Hiszpania nie jest jedynym krajem, z którym Polska nawiązała współpracę w zakresie budowy Portu Solidarność. W ub.r. porozumienie podpisano z rządem Wielkiej Brytanii, natomiast w lutym br. z Koreą Południową, w której znajduje się także lotnisko Incheon, będące partnerem strategicznym CPK. Oprócz tego, w ramach unijnego grantu, od końca 2020 r. prowadzone są warsztaty z francuskimi kolejami SNCF. Ich celem jest wsparcie polskich podmiotów odpowiedzialnych za realizację KDP w ramach CPK w zakresie przekazania wiedzy i doświadczenia.

Centralny Port Komunikacyjny (Port Solidarność) to planowany hub lotniczy, integrujący rożne typy transportu. Powstać ma do 2027 r. 37 km na zachód od Warszawy na obszarze około 3 tys. ha. W ramach pierwszego etapu obsługiwać będzie 45 mln pasażerów w ciągu roku. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się za dwa lata.

Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY: CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY