Szprycha nr 5

W skład nowego odcinka tzw. szprychy nr 5 wejdzie budowa fragmentów linii kolejowych nr 54 (Trawniki–Krasnystaw) i 56 (Wólka Orłowska–Zamość–Tomaszów Lubelski–Bełżec). Założono, że w rejonie Zamościa część trasy podmiejskiej prowadzić będzie tunelem, co wiąże się z budową podziemnej stacji pasażerskiej.

W efekcie realizacji przedsięwzięcia przejazd do Warszawy z Krasnegostawu powinien wynieść maksymalnie dwie godziny, z Zamościa kwadrans dłużej (obecnie podróż tymi trasami koleją zajmuje ponad pięć godzin), a z Tomaszowa Lubelskiego – dwie i pół godziny. Skróci się także czas przejazdu kolejowego między Zamościem a Lublinem – do 50 min. i z Lublina do stolicy Polski – do półtorej godziny.

Pierwsze prace budowlane w ramach inwestycji powinny ruszyć w 2023 r. Potrwają cztery lata. Później, bo w 2029 r., wybudowany zostanie odcinek do Bełżca (dopuszczenie do użytku planowane jest na rok 2032).

Przetarg na opracowanie STEŚ – wybór oferty

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała już najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla tego zadania. Szansę na podpisanie umowy ma konsorcjum z firmą Egis na czele, której propozycja warta jest 19,5 mln zł netto. Do zadań wykonawcy będzie należało przygotowanie analizy przebiegów planowanej linii kolejowej oraz innych analiz (technicznej, środowiskowej i ekonomicznej). Na ich podstawie inwestor wskaże preferowany przebieg linii. Na realizację kontraktu wykonawca będzie miał rok.

W sumie w ramach programu kolejowego CPK w woj. lubelskim powstanie 187 km nowych linii kolejowych, a 284 km zostaną zmodernizowane. W planach jest także budowa nowej linii nr 631 Milanów–Biała Podlaska–Fronołów, która stanowić będzie fragment tzw. magistrali wschodniej, łączącej stolice województw: podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. Realizacja tego przedsięwzięcia planowana jest na lata 2030–2034.

Program kolejowy CPK

W całym kraju w ramach budowy portu lotniczego powstanie prawie 1800 km nowych linii i dodatkowo około 200 km w ramach węzła kolejowego w rejonie lotniska. To w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do stolicy i CPK.

Centralny Port Komunikacyjny (Port Solidarność) będzie węzłem przesiadkowym, integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie około 37 km na zachód od Warszawy na obszarze około 3 tys. ha. W ramach pierwszego etapu obsłuży 45 mln pasażerów w ciągu roku. Lotnisko powinno być gotowe w 2027 r. Pierwsze prace budowlane rozpocząć mają się za dwa lata.

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY: CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY