Opony samochodowe stanowią często wysoki wydatek. W tym samym czasie są jedną z tych sfer, w których oszczędności są mało pożądane. Bo stykają się z asfaltem powierzchnią odpowiadającą wielkością kartce A4 i na tak niewielkim skrawku muszą zagwarantować półtoratonowemu autu trakcję w każdych warunkach. Często jednak koszt zakupu nowych opon przerasta możliwości finansowe gospodarstw domowych. Nic dziwnego, że kierowcy często zastanawiają się, czy kupić opony nowe czy też używane – w dobrym stanie. Gdzie leży prawda? Ile można zyskać, a ile stracić? Postanowiliśmy to ustalić.
Fot. Motointegrator
Bezpieczeństwo jazdy kojarzy się z systemami zastosowanymi w aucie, zestawem poduszek powietrznych czy układami trakcyjnymi. I to bez wątpienia prawda. Nie można jednak bagatelizować znaczenia jeszcze jednego elementu, jakim są opony. To one warunkują jakość powierzchni styku ogumienia z asfaltem. I to one odpowiadają tym samym za właściwości trakcyjne samochodu oraz możliwość przeniesienia mocy silnika na drogę. A dalej idąc tym tropem: za nasze bezpieczeństwo.
Co ile lat wymieniać opony?
Ogumienie podczas jazdy poddawane są działaniu siły tarcia. Powoduje ona ścieranie się gumy zwulkanizowanej w obrębie śladu opony. Kiedy poziom zużycia należy uznać za graniczny? Według polskiego prawa wtedy, gdy bieżnik ma 1,6 mm wysokości. Specjaliści motoryzacyjni twierdzą jednak, że granica bezpieczeństwa wyznaczona przez prawo jest zbyt niska. Przy ogumieniu letnim klocki powinny mieć co najmniej 3 mm, a zimowym nawet 4 mm. Jak zmierzyć bieżnik opony? Służą do tego specjalne mierniki dostępne w sklepach motoryzacyjnych lub... dwuzłotowa moneta – za klockiem bieżnika musi się schować jej złota obwódka.
Gdy kierowca już wie, jak sprawdzić bieżnik w oponie, powinien dowiedzieć się o tym, że czasami moment wycofania ogumienia z eksploatacji nie określa poziom zużycia, a wiek. Producenci zalecają, aby jednego kompletu opon nie używać dłużej niż 10 lat od daty produkcji. Gdzie sprawdzić rok opon? Na powierzchni ściany bocznej naniesiony jest kod DOT – to cztery cyfry w kółku. Jak sprawdzić rok opon? Dwie pierwsze cyfry wskazują na rok produkcji, dwie kolejne na tydzień roku – dodaje ekspert z serwisu Motointegrator.com, który z powodzeniem od wielu lat łączy kierowców z najlepszymi warsztatami w kraju (w tym, z tymi świadczącymi usługi wymiany opon)
Jak dobrać opony?
W sytuacji, w której posiadane do tej pory opony są zbyt zużyte lub zbyt stare, kierowca powinien zdecydować się na ich wymianę. Jak dobrać opony letnie, ewentualnie jak dobrać opony zimowe do samochodu? Kryteriów jest wiele – podstawę stanowi jednak wielkość budżetu. To na jej podstawie kupujący będzie mógł wskazać optymalny dla siebie segment rynku.
Jak dobrać profil opony? Odpowiedź na to pytanie jest dokładnie taka sama, jak w przypadku zapytania o to jak dobrać szerokość opony do felgi. Korzystając z fabrycznej specyfikacji producenta. Zachowanie rozmiaru homologowanego dla konkretnego modelu pozwala na ograniczenie spalania silnika i zachowanie pełnej stateczności podczas jazdy. Jak dobrać nośność opon? W tym przypadku również wskazówką powinny się stać zalecenia producenta – przy czym pod żadnym pozorem kierowca nie powinien wybierać nośności niższej niż fabryczna – dodaje przedstawiciel Motointegrator.com
Czy warto kupić opony wielosezonowe?
W Polsce mówiąc o oponach kierowcy najczęściej myślą o modelach letnich lub zimowych. A na nich oferta rynkowa nie kończy się. W sprzedaży funkcjonują bowiem opony całoroczne. Opinie na ich temat są podzielone. Warto jednak pamiętać o tym, że obecnie sprzedawane modele są dużo bardziej zaawansowane technologicznie. Najlepsze opony całoroczne? Ciężko je wskazać – i nie uda się tego zrobić nawet testom dotyczącym konkretnych rozmiarów. Tym bardziej że parametry i właściwości ogumienia mogą się zmieniać wraz z rozmiarem.
Zatem jakie opony wielosezonowe wybrać? No i tu ponownie pojawia się kryterium ceny. Właściciel pojazdu najpierw musi sprawdzić jakie modele mieszczą się w jego budżecie. Dopiero wtedy może zająć się ich parametrami. I warto pamiętać o tym, aby nie zawsze sugerować się np. wpisami na forach opisującymi opony wielosezonowe. Opinie takie bywają mocno tendencyjne – przy czym przerysowanie może iść zarówno na plus, jak i minus. (Więcej o oponach przeczytasz TUTAJ)
Czy warto kupić nowe opony zimowe?
Opony zimowe 17 cali, opony zimowe 16 cali czy nawet opony zimowe 15 cali czasami potrafią stanowić wydatek szacowany na kwotę oscylującą między tysiącem a dwoma czy trzema tysiącami złotych. A to prowadzi często do pytania: Czy warto kupować nowe opony? Odpowiedź zawsze jest taka sama: jak najbardziej! Dobre opony zimowe kupione w sklepie motoryzacyjnym mają swoją cenę, ale stanowią wybór pewny. A warto cały czas pamiętać o tym, że opony zimowe 14, 15, 16 cali czy w każdym innym rozmiarze nie są gustownym dodatkiem. One dbają o bezpieczeństwo jazdy.
Czy warto kupić opony używane?
Alternatywą dla nowego ogumienia mogą się stać opony zimowe używane. Komplet często jest wyceniany na kwotę wynoszącą od 400 do 700 zł – co stanowi ułamek ceny zapłaconej za nowe modele w sklepie. Tylko czy opony używane są godne zaufania? I tu pojawia się pierwszy problem. Dopóki taka opona samochodowa nie pojawi się w aucie, kierowca nie wie czy nie mają np. guzów. Poza tym znakiem zapytania jest jej wiek. Gdzie na oponie jest data produkcji? Na ścianie bocznej – przyjmuje formę wcześniej wspomnianego kodu DOT. Gdy okaże się, że została wyprodukowana wcześniej niż 10 lat przed momentem zakupu, kierowca zamiast założyć ją w aucie powinien zastanowić się nad tym, gdzie wyrzucić opony.
Gdzie oddać stare opony?
Co ze zużytymi oponami? Kierowcy mają różne metody ich pozbywania się. Czasami zużyte opony są zostawiane u wulkanizatora, a czasami np. sprzedawane na portalach aukcyjnych. Stare opony kompletami chętnie skupują handlarze – następnie zakładają je na sprzedawanych pojazdach. Ile kosztuje utylizacja opon u wulkanizatora? Wydatek jest symboliczny. Większość punktów za zostawienie jednej opony z samochodu osobowego pobiera opłatę o wysokości 2–3 zł.
Gdzie wyrzucić stare opony?
Kierowca decydujący się na zmianę ogumienia w samochodzie prędzej lub później odbije się o problem jakim jest utylizacja opon. A więc gdzie wyrzucić stare opony? No właśnie nigdzie. Nie da się ich zostawić pod śmietnikiem pod blokiem. Utylizacja zawsze musi się odbywać poprzez punkt odbioru opon. I taką rolę często pełnią zakłady wulkanizacyjne – a właściwie realizują odbiór zużytych opon od klientów i przekazują je do przerobienia.
Opony to kwestia bezpieczeństwa jazdy kierowcy i pasażerów. A ogumienie używane, skrajnie zużyte lub po prostu stare stanowi zbyt dużą niewiadomą, aby móc im powierzyć własne zdrowie i życie. Taka dewiza powinna przyświecać każdemu kierowcy, którzy przed sezonową wymianą dokonuje oględzin już posiadanego kompletu. Opony są zbyt ważne, aby w ich kwestii mogły wchodzić w grę jakiekolwiek oszczędności.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.