Dlaczego warto zamienić samochód na cargo rower?

Spokojnie można powiedzieć, że rowery towarowe szturmem zdobywają polskie ulice. Wiele osób rezygnuje z dotychczasowego sposobu transportu na rzecz właśnie rowerów. Na ich korzyść wpływa zmniejszenie ruchu ulicznego, a tym samym smogu. Do tego jazda na rowerze jest po prostu lepsza dla naszego zdrowia. Rower towarowy cargo poprawia naszą kondycję, jest to bardzo istotne zważając na głównie siedzący tryb pracy. Może doskonale zastąpić wizytę na siłowni. Szybka jazda na rowerze, przez 30 min 2 razy dziennie, to tylko samo co 2 godziny na bieżni. Co ciekawe, jeśli mieszkamy dostatecznie blisko miejsca pracy, a codziennie korki są dla nas wyjątkowo uciążliwe, warto przestawić się na ten dwukołowy środek transportu. Dzięki niemu szybciej dotrzemy do pracy, a sama podróż będzie zdecydowanie przyjemniejsza. Ważne jest także codzienne dotlenianie mózgu, które pozwala nam lepiej myśleć i być wydajniejszym w pracy. Jazda rowerem z rana na pewno podniesie nasze efekty, a deadline nie będą nam straszne. Jeśli to Was nie przekonało, sprawdźmy z czego słynie rower typu cargo?

Rowery towarowe – z czego słyną?

Na rynku znaleźć możemy wiele modeli rowerów cargo. Dostępne są zarówno wersje dwukołowe, jak i trójkołowe. Zanim dokonamy wyboru warto zapoznać się z ofertą różnych sklepów z akcesoriami i sprzętem rowerowym. Każdy dostępny rower towarowy ma na wyposażeniu skrzynię. Można ją dostosować do indywidualnych potrzeb i zrobić z niej np. miejsce, w którym przewozić będziemy różnego rodzaju towary, a nawet dzieci, czy zwierzęta. Oczywiście każdy z tych opcji, wymaga konkretnego dopasowania. Z całą pewnością można stwierdzić, że rower cargo nie przypomina zwyczajnego jednośladu. Przed zakupem takie wyjątkowego modelu należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  • jaką funkcję będzie spełniał ten rower na co dzień?
  • do czego będzie wykorzystywany?

Po odpowiedzi na te dwa pytania, można rozpocząć poszukiwania wymarzonego modelu. Co do samych aspektów wizualnych, możemy przebierać w rowerach torowych, tak samo jak w przypadku klasycznych egzemplarzy. W sprzedaży z pewnością znajdziemy różne wersje kolorystyczne. Rodzaje skrzyń też bardzo się od siebie różnią. Wszystko oczywiście zależy od tego, do czego będziemy go używać. Dla dzieci i zwierząt zarezerwowane są kosze, które znajdują się z tyłu lub z przodu. Każdy z nich ma siatkę, która umożliwia oddychanie i obserwowanie widoków. Opcja dla zwierząt ma dodatkowe zabezpieczenie, które uniemożliwia wydostanie się na zewnątrz naszemu pupilowi.

Jeśli jednak potrzebny nam jest rower towarowy, należy dostosować jego wielkość oraz rodzaj to przewożonych rzeczy. Ten rodzaj rowerów wykorzystywany jest również do serwowania jedzenia lub napojów.

Rodzaj rowerów towarowych – czyli, który model wybrać?

Miejskie rowery cargo dzielą się na dwa typy. Jeden z nich to rower towarowy, który napędzany jest siłą naszych mięśni. Jazda na nim przysparza wiele radości, a także pozwala spalić zbędne kalorie. Doskonale buduje masę mięśniową i sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na wycieczkach z rodziną. Z powodzeniem nadążą za nim większe dzieci, które poruszają się na własnych jednośladach. Warto pamiętać, że takie wyprawy to masa pięknych wspomnień. Jednak jeśli wykorzystujesz rower cargo głównie w celach zarobkowych i rozwozisz kawę, czy jedzenie. Codzienna, wielogodzinna jazda z dużym obciążeniem może okazać się zbyt ciężka. Wówczas warto zdecydować się na drugi wariant.

Rower elektryczny cargo to absolutny hit. Ten produkt napędzany się dzięki specjalnemu silnikowi, który połączony jest z całym rowerem. Można kupić gotowe rowery elektryczne cargo lub wzbogacić swój klasyczny tower towarowy o ten mechanizm. Może się to jednak okazać zbyt trudne, zwłaszcza jeśli nie masz w tym zakresie dużej wiedzy i doświadczenia w naprawach i montażu różnych elementów rowerowych. Nawet specjaliści, w sklepach rowerowych mogą mieć z tym nie lada trudność. Dlatego warto wybierać gotowy elektryczny rower cargo. Dzięki temu zyskujemy też pewność, że cały mechanizm podlega gwarancji i możemy skorzystać z renomowanego serwisu rowerowego. Zatem jeśli nie czujesz się na siłach aby samodzielnie poruszać się rowerem cargo, warto zainwestować w droższy, ale bogatszy rower towarowy elektryczny.

Jak działa rower elektryczny cargo?

Mogłoby się wydawać, że rower elektryczny jeździ sam. Jednak nie jest to maszyna typu skuter, która wystarczy uruchomić i zacznie w szybkim tempie poruszać się po ulicy. Rower elektryczny cargo również wymaga użycia mięśni. To one poniekąd go napędzają. Na początku musisz narzucić mechanizmowi odpowiednią prędkość, później jedynie czerpiesz radość z jazdy. Warto wspomnieć, że co jakiś czas należy na nowo „napędzić rower, aby móc przyspieszyć. Takie udogodnienie będzie wręcz doskonałe dla osób, które codziennie pokonują znaczne odległości lub, gdy jeżdżą ze znacznym obciążeniem. Tak jak wspomnieliśmy rowery towarowe są szczególnie popularne wśród osób, które na co dzień rozwożą jedzenie. Tak zwane mobilne punkty mają to do siebie, że poruszają się po mieście w poszukiwaniu klientów. Nierzadko wożąc ze sobą wszystkie niezbędne sprzęty do przyrządzania kanapek, hot-dogów, czy zapiekanek. Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy w skrzyni przed, lub za dani znajduje się duży i ciężki ekspres do kawy. Taki rower, wręcz nie obejdzie się bez wspomagania. Wówczas inwestycja w rower cargo elektryczny szybko się zwróci, a punkt z jedzeniem będzie faktycznie mobilny i funkcjonalny.

Dwukołowiec, czy trójkołowiec – czym jeszcze różnią się rowery cargo?

  • Rowery dwukołowe typu cargo są zdecydowanie bardziej smukłe. Zazwyczaj mają prosty, minimalistyczny design. Ich cechą charakterystyczną jest mocno wysunięte przednie koło. Dzięki temu zabiegowi mamy miejsce na skrzynię, która na stałe przytwierdzona jest do ramy roweru. Te modele są bardziej zwrotne i w prowadzeniu przypominają tradycyjne miejskie jednoślady. Taka skrzynia doskonale spełni funkcję wygodnego siedziska dla dziecka lub psa. Gwarantuje także większe bezpieczeństwo, ponieważ wszystko mamy na widoku, a kosz, czy skrzynia jest integralną częścią roweru.
  • Trójkołowiec to rower cargo, który charakteryzuje się przede wszystkim wygodą i niezawodnością. Jest to podstawowy typ, który jako jeden z pierwszych pojawił się na polskich drogach. Jak sama nazwa wskazuje ma trzy koła. Jednak co to oznacza w praktyce? Tył roweru jest klasyczny, natomiast na przodzie, między dwoma kołami wpasowana jest skrzynia. Dzięki temu. rower jest stabilniejszy i zdecydowanie lepiej nadaje się do przewożenia towarów. Nie jest to jednak rower w długie podróże. Jest cięższy i mniej zwrotny.
  • Warto także wspomnieć o rowerze cargo, który ma w zestawie odpinana skrzynię. Zazwyczaj przyczepia się ją z tyłu, do klasycznego roweru. Wówczas staje się on rowerem cargo. Za wygodę uchodzi tu fakt, że skrzynię można w każdej chwili odczepić. Jednak nie jest to wygodne rozwiązanie. Rower staje się duży i mało zwrotny, a do tego nie mamy kontroli nad tym co dzieje się z tyłu. Jeśli w takiej przyczepce przewozimy dzieci, może się to okazać bardzo niebezpiecznie. Warto wówczas skorzystać z klasycznej wersji rowerów towarowych.