• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ława nastawcza z czasów parowozów będzie eksponatem muzealnym

Opublikowano: 21-11-2021 Źródło: PKP PLK

Licząca ponad 100 lat ława nastawcza służąca do prowadzenia ruchu pociągów na stacji Zduny będzie eksponatem w izbie muzealnej na stacji Świętno (woj. wielkopolskie). Otrzymało ją Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni od PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK). Za pomocą tego urządzenia kolejarze przygotowywali drogę przejazdu parowozów.


Ława nastawcza. Fot. Zbigniew Musiela/PKP PLK Ława nastawcza. Fot. Zbigniew Musiela/PKP PLK

Organizacja otrzymała unikatowe urządzenie znajdujące się na stacji Zduny na linii kolejowej Oleśnica–Chojnice. Ławę nastawczą wyprodukowała w 1904 r spółka Hein, Lehmann & Co z Berlina. To jedna z najstarszych w Polsce nastawnic mechanicznych.

Konstrukcję ławy nastawczej wyróżnia szerokie przeszklenie podstawy blokowej. Taka budowa pozwala podglądać pracę poszczególnych elementów. Egzemplarz podarowany Towarzystwu jest szczególnie interesujący dla miłośników kolei. Ława posiada niespotykane na innych stacjach w Polsce trójpołożeniowe dźwignie ryglowe. Można zobaczyć dźwignię przełożoną i w przód i w tył ławy nastawczej – czytamy w komunikacie.

Fot. Zbigniew Musiela/PKP PLK Fot. Zbigniew Musiela/PKP PLK

Nastawnica będzie elementem interaktywnej wystawy urządzeń sterowania ruchem kolejowym w izbie muzealnej na stacji Świętno. Razem z innymi urządzeniami stworzy działający zespół prezentujący pracę poszczególnych elementów służących bezpiecznym przejazdom pociągów.

Fot. Zbigniew Musiela/PKP PLK Fot. Zbigniew Musiela/PKP PLK

Nastawnica mechaniczna jest urządzeniem, na którym każdy zwiedzający może własnoręcznie wcielić się w rolę dyżurnego ruchu. Pozwala nam to w interesujący sposób pokazać na żywym, autentycznym obiekcie z epoki tajniki pracy na kolei – bez monitorów, bez komputerów, a jednak całkowicie interaktywnie, co jest dziś nieodłącznym atrybutem nowoczesnego muzealnictwa – mówi Jakub Tyszkiewicz, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni.

Fot. Zbigniew Musiela/PKP PLK Fot. Zbigniew Musiela/PKP PLK

PKP PLK podarowały ponad 100 zabytkowych urządzeń instytucjom dbającym o historię i tradycję kolei. Poza Towarzystwem Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni przekazały m. in. Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie podkłady i tory do utworzenia stanowiska ćwiczeń akcji ratowniczych prowadzonych podczas wypadków na torach. Grodziska Kolej Drezynowa otrzymała elementy torów - szyny, podkłady kolejowe, śruby i wkręty. Wykorzystano je na stacji w Ujeździe Wielkopolskim do wybudowania bocznicy o długości 200 m, na której stoją zabytkowe pojazdy.

Przeczytaj także: Co się dzieje z rozebranymi mostami kolejowymi?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia