Po zakończeniu projektowania wykonawca wchodzi na plac budowy odcinka autostrady A2 o długości około 12 km. Droga będzie dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w obie strony i rezerwą pod budowę trzeciego pasa. Powstanie węzeł drogowy Groszki, standardowo zostaną wybudowane drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany akustyczne) i bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. bariery energochłonne).

Prace przeprowadzi firma PUT Intercor za około 499,8 mln zł. Od dnia zawarcia umowy wykonawca ma 36 miesięcy na realizację inwestycji. Od czasu uzyskania decyzji ZRID, do czasu robót nie wlicza się przerw zimowych 15 grudnia do 15 marca. Odcinek autostrady A2 Kałuszyn–Groszki ma być gotowy jesienią 2023 r.

Trasa między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami będzie liczyć mniej więcej 37,5 km. Trwa postepowanie administracyjne prowadzące do wydania decyzji ZRID dla pozostałych dwóch odcinków: Groszki–Gręzów oraz Gręzów–Siedlce Zachód. Terminy zakończenia tych zadań wynoszą odpowiednio lato 2024 r. i jesień 2023 r.

W przypadku kolejnej części autostrady A2, Siedlce–Biała Podlaska (63,5 km) podpisano umowy na realizację wszystkich czterech odcinków. 1 kwietnia 2021 r. dla fragmentów Malinowiec–Łukowisko oraz Swory–Biała Podlaska, a 14 kwietnia – dla Siedlce Zachód–Malinowiec oraz Łukowisko–Swory. Wszystkie znajdują się na etapie opracowywania dokumentacji prowadzącej do uzyskania decyzji ZRID. Wnioski mają zostać złożone w połowie grudnia 2021 r. 

Ostatnią częścią autostrady A2 na wschód od Warszawy jest 32-kilometrowy odcinek Biała Podlaska–granica państwa (Kukuryki). We wrześniu 2021 r. podpisano kontrakt na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie. W styczniu 2022 r. zaplanowano złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID do wojewody lubelskiego. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę tej drogi.

Po drugiej stronie, na zachód od Warszawy, zaplanowano poszerzenie A2 w województwach łódzkim i mazowieckim (około 89 km). Przetargi i harmonogram realizacji tej inwestycji pojawią się po uzyskaniu finansowania. Ostatecznie autostrada od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu. W przyszłości ten odcinek ma ułatwić dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przeczytaj także: Autostrada A1: pierwszy odcinek z trzema pasami na obu jezdniach