• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Na linię Kraków–Zakopane wracają pociągi

Opublikowano: 20-12-2021 Źródło: PKP PLK

22 grudnia 2021 r. na trasę między Krakowem a Zakopanem wracają pociągi. W okresie świąt i ferii zimowych zaplanowano 14 połączeń dalekobieżnych, m.in. z Gdyni, Gdańska, Szczecina i z Warszawy. 32 połączenia regionalne pojadą z Krakowa, Suchej Beskidzkiej, Chabówki i Nowego Targu.


Pociąg na trasie Chabówka–Zakopane. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK Pociąg na trasie Chabówka–Zakopane. Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK

Kolejne fragmenty szlaki z nowymi torami to Skawina–Sucha Beskidzka, Osielec–Skawa oraz Raba Wyżna–Nowy Targ. Zwiększono dostępność stacji i przystanków, m.in. w Poroninie, Skawie Środkowej, Bystrej Podhalańskiej. Modernizację jednotorowej linii do Zakopanego podzielono na etapy, by umożliwić kursy na Podhale w sezonach letnim i zimowym. W marcu rozpoczną się kolejne roboty mające na celu podniesienie jakości podróży na tym szlaku.

Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK

Na stacji Poronin oraz przystankach Skawa Środkowa i Bystra Podhalańska zamontowano wyższe perony z wiatami, ławkami i tablicami informacyjnymi. Pojawiły się systemy ścieżek dotykowych dla niedowidzących.

Wcześniej zmodernizowano stacje i przystanki: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sucha Beskidzka, Jordanów, Raba Wyżna, Sieniawa, Pyzówka, Lasek, Nowy Targ.

Fot. Franciszek Homoncik/PKP PLK Fot. Franciszek Homoncik/PKP PLK

Roboty na kolejowej zakopiance dotyczą wymiany torów i sieci trakcyjnej, instalacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przejazdów kolejowo-drogowych i obiektów inżynieryjnych. - Od grudniowego rozkładu jazdy pociągi jadą nowym torem między Skawiną a Suchą Beskidzką, przez stację Sucha Beskidzka oraz zmodernizowanym odcinkiem Osielec–Skawa i Raba Wyżna–Nowy Targ – informują PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK).

Zmodernizowano 86 przejazdów wymieniając nawierzchnię montując sygnalizatory i nowe zabezpieczenia. Wszystkie prace zakończą się do 2023 r. Czas podróży między Krakowem a Zakopanem skróci się do około 2 godz.

Fot. Franciszek Homoncik/PKP PLK Fot. Franciszek Homoncik/PKP PLK

Na modernizację kolejowej zakopianki, w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98 ,99 na odcinku Skawina–Sucha Beskidzka–Chabówka–Zakopane”, przeznaczono ponad 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Rail Baltica: kolejowe roboty na stacji Ełk

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!