Podpisano program inwestycji na prace przygotowawcze dla budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Ministerstwo Infrastruktury przyznało na ten cel 20 mln zł.
Fot. GDDKiA
Dzięki tym środkom powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ), w którym m.in. określony zostanie przybliżony przebieg oraz podstawowe parametry Drogi Czerwonej. Za przygotowanie dokumentacji odpowiadać będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Przetarg na wykonawcę studium powinien zostać rozstrzygnięty w październiku tego roku. Zgodnie z obecnymi planami, dokumentacja będzie gotowa pod koniec 2024 r., a Droga Czerwona powinna być budowana w latach 2026-2029.
Gdynia. Po co budować Drogę Czerwoną?
Wspomniane na wstępie środki pochodzą z puli na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, do której to inwestycji Droga Czerwona została włączona w 2020 r. Budowa tej drogi jest ważna także z punktu widzenia rozwoju portu w Gdyni, ponieważ odciąży istniejący układ, umożliwiając bezpieczny transport ładunków.
Przypomnę, że w ramach CPK przewidziano nie tylko budowę lotniska centralnego dla Polski i naszego regionu Europy, ale także stworzenie nowoczesnego systemu transportowego kraju, w którego skład wejdą linie kolejowe i nowe odcinki dróg, zapewniające dostęp do bałtyckich portów – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Droga Czerwone ma mieć 8,8 km długości, dwie jezdnie, budowa będzie prowadzona w podziale na trzy odcinki. Powstanie m.in. pięć węzłów. Szacunkowa wartość inwestycji to 2,7 mld zł. Środki w całości mają pochodzić z budżetu państwa.
Przeczytaj także: GDDKiA – budowy tych dróg zaczną się w 2022 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.