Praca na drogach zawsze związana jest ze zwiększonym poziomem ryzyka, dlatego drogowcy nigdy nie mogą pracować sami, ale przynajmniej w parach. W ten sposób mogą się nawzajem obserwować, ostrzegać przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, a w razie potrzeby nawet wezwać pomoc.

Wielu kierowców nie przestrzega zasad ruchu drogowego – każdy pracownik służby drogowej musi być tego świadomy i powinien z jeszcze większą odpowiedzialnością podchodzić do własnego bezpieczeństwa w pracy. Nie wolno wchodzić na jezdnię o normalnym natężeniu ruchu z oznaczonego miejsca pracy bez rozejrzenia się i noszenia zalecanej odzieży ostrzegawczej.

Być widocznym przy każdej pogodzie

Najlepszy sposób, jak unikać wypadków przy prowadzeniu prac drogowych, jest zapewnienie sobie jak najlepszej widoczności. Do tego służy różnego rodzaju odblaskowa odzież robocza. Poszczególne elementy odzieży muszą spełniać określone warunki dotyczące wymaganej widoczności w świetle dziennym i w ciemności, mogą być przeznaczone zarówno na zimę, jak i na lato.

Do akceptowalnej odzieży odblaskowej należą:

  • kombinezony,
  • bluzy,
  • kurtki,
  • kamizelki,
  • długie spodnie i spodnie do kolan.

Materiały, z których wykonana jest odzież ostrzegawcza

Odblaskowa odzież ostrzegawcza wykonana jest ze specjalnych materiałów, które znacznie poprawiają widoczność użytkownika nawet w złych warunkach: na przykład we mgle lub o zmierzchu.

Materiały fluorescencyjne stanowią zazwyczaj podstawę odzieży ostrzegawczej. Najczęściej są koloru pomarańczowego lub żółtego i sprawdzają się głównie w świetle dziennym lub w warunkach lekko pogorszonej widoczności.

Materiały odblaskowe występują na odzieży ostrzegawczej w formie srebrzystoszarych pasków, zwykle o szerokości 5 centymetrów. Paski te mogą odbijać światło z reflektorów nadjeżdżających pojazdów, zapewniając widoczność pracowników nawet w nocy.

Materiały fosforescencyjne nie są już tak powszechne. Mogą również pojawiać się na odzieży w postaci pasków, które pochłaniają światło i po nagłym zgaszeniu same świecą.

Niektóre metki odzieży odblaskowej mają również zalecaną liczbę prań. Do czasu osiągnięcia tej liczby odzież powinna zachowywać swoje pierwotne właściwości odblaskowe.

Klasy odzieży odblaskowej

Zgodnie z normami europejskimi, odblaskowa odzież robocza dzieli się na 3 klasy, w zależności od stopnia widoczności, jaki jest w stanie zapewnić użytkownikowi.

Klasa 1 zapewnia najniższy poziom widoczności, gdzie elementy odblaskowe stanowią co najmniej 0,1 m2 powierzchni. Ta klasa odpowiednia jest na przykład dla kierowców zawodowych.

Klasa 2 obejmuje odzież o średniej widoczności, najczęściej noszoną przez np. ratowników. Warunkiem jest, aby co najmniej 0,5 m2 było wykonane z materiału fluorescencyjnego i co najmniej 0,13 m2 stanowiły elementy odblaskowe.

Klasa 3 oznacza najwyższy poziom widoczności. Materiał fluorescencyjny musi stanowić co najmniej 0,8 m2powierzchni, a elementy odblaskowe 0,2 m2 (tj. 4 metry pasków o szerokości 5 cm).

Łącząc kilka sztuk odzieży z klasy 2, można osiągnąć ogólną klasę 3. To właśnie ta najwyższa klasa odzieży ostrzegawczej przeznaczona jest dla pracowników drogowych.